Anavatana Dönenler Günü

1 Ağustos Anavatana dönenler günü kutlu olsun...

Bilindiği üzere Yugoslavya dağıldığında, çıkan iç savaş sırasında Kosova bölgesinde kalan Çerkes kardeşlerimiz çok zor durumda kalmıştı.

1998 yılında Adıgey Cumhurbaşkanı olan Sayın Aslan Carımov, o zamanın Kültür Bakanı Sayın Gazi Çemişo'yu görevlendirmiş, Rusya Federasyonu'nun sağladığı uçaklar ile 22 aileden oluşan 101 Adıge kardeşimiz Kosova'dan Adıgey'e taşınmıştı. Daha sonra Kosova'da kalan 23 Adıge daha Maykop'a gelmişti.

Dönen kardeşlerimiz için Maykop şehrinin kenarında Mafehable köyü inşa edilmişti.

Bu olay, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nden sonra gerçekleşen en büyük kitlesel dönüş olayı olarak tarihteki yerini aldı.

Her yıl, 1 Ağustos tarihi "Anavatana Dönenler Günü" olarak kutlanmakta, geri dönüş için toplumu teşvik etmek amacıyla yaşatılmaktadır.

Anavatana dönme mutluluğuna erişmiş tüm Çerkeslerin "1 Ağustos Anavatana Dönenler Günü"nü kutluyor, dönüşün önündeki tüm engellerin kısa zamanda kaldırılmasını arzu ediyoruz.

KAFFED heyetinin dönüşe ilişkin son temaslarına dair bilgileri aşağıda linklerde bulabilirsiniz.


https://kaffed.org/haberler/federasyondan/item/4419-adigey-cumhuriyeti-ne-yerlesmek.htmlstrong>

p>

https://www.kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3733-ad%C4%B1gey-cumhuriyeti-nden-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F-i%C3%A7in-devlet-program%C4%B1.htmlstrong>

p>

https://www.kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3910-kolaylastirilmi%C5%9F-rusya-federasyonu-vatandasligi.htmlstrong>

p>


nanKaffed

Share