KAFFED Başkanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

KAFFED Başkanlar Kurulu, 16 Temmuz 2021 Cuma günü çevrimiçi platformda yapıldı.

Genel kurullarını tamamlayan derneklerimizin yeni Başkanları ile tanışıldıktan sonra gündeme geçildi.

Genel Başkan Yıldız Şekerci, Başkanlara, 3-4 Temmuz 2021tarihlerinde Adıgey Cumhuriyeti’nde yapılan Dünya Çerkes Birliği (DÇB) toplantısı hakkında bilgi verdi. Adıgey Başkanı Kumpil Murat ve Adıgey’de yapılan öteki ikili görüşmeler hakkında da bilgi veren Yıldız Şekerci ve Genel Başkan Yardımcısı Adnan Arslan, Anavatana yerleşmek ve vatandaşlık almak isteyen kişilerin iş ve işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda yapılan görüşmeleri ayrıntıları ile Başkanlara aktardılar. Edinilen yeni bilgiler ışığında, özellikle Adıgey’e yerleşmek isteyenlere yönelik uygulamaları aktardılar. Konuya ilişkin soruları yanıtladılar.

Yıldız Şekerci, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te öldürülen kişiler ilgili KAFFED Heyetinin yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verdi. İnsan Hakları Derneği, Kabardey’de kurulu Adıge Derneği ve Martin Koçeseko davasını takip eden avukatlardan alınan bilgileri Başkanlarla paylaştı.

SÖZ BAŞKANLARDA

Yeni seçilen Kayseri Derneği Yönetimi'nin KAFFED’in DÇB üyeliği hakkında ilettiği sorulara Genel Başkan Yıldız Şekerci yanıt verdi. Bu konudaki iddiaları DÇB Başkanı Sohroko Hauti, DÇB Başkan Yardımcısı Barsık Arfan ve Kozoko Anatole ile yapılan toplantıda tekrar gündeme geldiğini belirterek, KAFFED’in DÇB üyeliği konusunda her hangi bir şüphe bulunmadığının altını çizdi.

DÇB’nin Eylül’de yapılacak genel kurulu için oluşturulan genel kurul hazırlık komisyonunda görev alan Genel Başkan Yıldız Şekerci, seçim usulü ve DÇB tüzüğü üzerinde çalışmalar yapıldığı bilgisini de paylaştı.

Ankara Çerkes Derneği Başkanı Bislan Jalouga; KAFFED heyetinin anavatandaki temaslarına ilişkin gün be gün gerçekleştirilen haber akışından duyulan memnuniyeti dile getirdi.

İstanbul Kafkas Kültür Derneği Başkanı Ümit Dinçer, Kayseri Uzunyayla ve çevresindeki tarım arazilerini tehdit eden patates fidesi yetiştiricilerinin aldıkları araziler ile ilgili sorunları aktardı. Ankara’da Tarım Bakanlığı düzeyinde girişimlerde bulunulmasını rica etti.

Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase Başkanı Uğur Pihava, ilçede yaşanan menfur olay hakkında bilgi verdi. İldeki mülki amirlerin olaya dair basın açıklaması yapılmasını, bölgenin adının lekelenmesi kaygısıyla engellemeye çalıştıklarını, ancak baskılara rağmen yaptıkları CHP milletvekillerinin de katılımıyla basın açıklaması yaptıklarını hatırlattı. Uğur Pihava, dava sürecine ilişkin bilgileri de paylaştı. Bir sonraki başkanlar kurulunun mahkeme tarihine yakın Reyhanlı’da yapılmasına karar verildi.

İstanbul’da kurulu Çerkes Kültür Evi Derneği Başkanı Ömer Çötok, uzun zamandır üzerinde çalışılan Çerkes Anıtı projesi hakkında bilgi verdi. Anıtın 25 Eylül'de açılacağını duyurarak, tüm başkanları açılışa davet etti.

Öte yandan KAFFED’in geçen sene için planladığı ancak pandemi nedeniyle gerçekleştiremediği sergi 14-19 Eylül 2021 tarihlerinde açılacak. Konuya ilişkin bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Adnan Arslan, sergiye anavatandan 3 ya da 4 sanatçının eserleri ile katılacağını bildirdi.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210716_BK{/gallery}

p>


nanKaffed

Share