Efsane Yazarımız Meşbaşe İshak’ı Ziyaret Ettik

Adıgey’de temaslarda bulunan KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet, Adıgey Cumhuriyeti’nin ve toplumumuzun en önemli yazar ve şairlerinden, özellikle Rus-Kafkas savaşına dair tarihi romanları ile bilinen Meşbaşe İshak’ı ziyaret etti. Heyetimiz, Rusya Federasyonu’nun verdiği en yüksek dereceli ödül olan “Rusya Federasyonu Çalışma Kahramanı Nişanı” almasından dolayı kendisini tebrik etti.
Meşbaşe İshak, tarihi ve toplumsal konularda görüş alışverişinde bulunduğu KAFFED heyetine, kitaplarını imzalayarak hediye etti.
Yazarlığının yanı sıra sivil toplum alanındaki çalışmalarıyla da, halkımızın adını bir çok platformda duyuran Meşbaşe İshak, heyetimiz ile görüşmesinde dünyada Çerkes adının duyulması, tarihinin bilinmesi, taleplerinin dile getirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti. Meşbaşe İshak, gerçek bir hayat hikayesine dayanan, İstanbul’a sürgün edildikten sonra kaderin kendisini Fransa’ya sürüklediği Ayşet’in hayatının anlatıldığı kitabının yeni çekilen filmini de heyetimiz ile birlikte izledi. Filmin Çerkes, Fransız, Rus oyuncuları hakkında bilgiler aktardı.
80'den fazla eseri ile Çerkes Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden olan Meşbaşe İshak, büyük bir özveri ile tarihsel ve kültürel mirasımızın korunması çalışmalarını sürdürmektedir.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210807{/gallery}

p>
nanKaffed

Share