Çerkes Soykırımı ve Sürgününe Dair Dijital Tarih Çalışması: İçimizdeki Ev

Şölen Şanlı Vasquez, London School of Economics’te siyaset sosyolojisi konusundaki master çalışmasından sonra New York’taki New School for Social Research’te sosyoloji üzerine doktorasını tamamlamış. 2012 yılından beri ABD’de Santa Rosa Junior College’da öğretim görevlisi.

Çerkes olan anne tarafının hikayesini ‘The Home Within’ - ‘İçimizdeki Ev’ isimli projesinde bir İnternet sitesi olarak paylaşıyor. Proje, Stanford Üniversitesi’nin EPIC programı çerçevesinde yürütülmüş ve amacı hem Çerkes sürgününü daha geniş bir kitleye anlatmak hem de dünyadaki diğer zorunlu göç örnekleri arasındaki sosyal ve tarihsel yerine oturtmak.

Site, dijital tarih yöntemiyle hazırlanmış ve öncelikle konuyu yeni öğrenen üniversite öğrencilerine hitap ediyor. Site, ana sayfasında genel olarak göç ve zorunlu göç konularını ana hatlarıyla işliyor. İkinci bölümde Çerkes sürgününün tarihsel çerçevesi çiziliyor. Üçüncü bölümde Şölen’in Ubıh olan ailesi ve 150’liklerden olan büyük dedesinin hikayesi, bir sonraki bölümde ise bir kolu Ürdün’e de uzanan Kutat veya Kutatzade ailesinin hikayesi anlatılıyor.

Bir sonraki bölümlerde zorunlu göç konusuna derinlemesine bakılıyor ve Türkiye’deki azınlık meselesi ele alınıyor. Son bölümlerde ise Çerkes kültürü tanıtılıyor ve Xabze içinde kadının rolü ve Türkiye’deki Çerkes diasporasında kadının statüsü tartışılıyor. Şölen, önümüzdeki yıllarda Çerkes kadınları konusundaki çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

The Home Within – İçimizdeki Ev çalışmasının linki:


https://sites.google.com/view/circassianexile/home?fbclid=IwAR3hE7_WV5kmtKX1RgpxyvbuAlPVtdL16ax_cUqp_l6GVUECqic9rhwXtZostrong>

p>

{gallery}/haber/federasyon/2021/icimizdeki_ev{/gallery}                                                           strong>

p>

p>
nanKaffed

Share