Genç Çerkesler Tiyatro Festivali !

Ğogulth Çetin Öner anısına saygıyla …

En güzel eğitim araçlarından biri olan tiyatro, anadilimizle ve sürekli gençlerimizin hayatında olsun diye Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Hatokşokho Gazi Adıge Dil Derneği tiyatroyu da etkinlik listesine aldı.

Ancak, gençlerin sahneleyebileceği, kendi yaşlarına uygun konuda piyes bulmak hayli zor oldu. Gençler için piyes eksiğini gidermek üzere, ‘’Çerkes Dünyası Ulusal Fonu’’ kendi çalışma programına bu konuyu dahil etti ve çocuk/genç piyesleri projesinin ilki olan ‘’ TREN ‘’ adlı piyes , şair-yazar Kanıkho Zarina tarafından kaleme alındı. (Kanıkho Zarina aynı zamanda Kabardey’de yayınlanmakta olan Goryanka adlı gazetenin de yöneticisidir.)

Gençlerimiz için yazılmış olan "TREN" , Şegem- Bir Nolu Lisesi öğrencileri tarafından öğretmenlerinin de desteği ile kısa bir süre önce sahnelendi.

Piyes, bir grup gencin tren seyahatleri esnasında yaşadıkları olayları anlatıyor. Hem oyuncu gençler hem de izleyenler açısından harika mesajlar içeriyor.

"Tren" piyesini sahneleyen gençlerin hepsi lise öğrencisi ve hiç sahne tecrübeleri yoktu. Bir ay gibi kısa bir sürede hazırlandılar. Piyesin yönetmenliğini genç bir tiyatro oyuncusu ve film yönetmeni olan Kankul İslam yaptı.

KAFFED ve Bze Xase olarak bu yılki "Genç Çerkesler Tiyatro Festivali" etkinliğinde değerli çerkes Ğogutlh Çetin Öner’i anmak ve onun tiyatral kişiliğinden dolayı ilk genç piyesimiz olan  "Tren" oyununu ona adamak istedik. Kendisini saygıyla anıyoruz, ruhu şad olsun!

Adıgece piyesler yazılmaya devam edecek ve lise çağında olan Çerkes gençlerin sahneleyebilecekleri , onların yaşına uygun piyeslerimiz hep olacak artık.

Gençlik piyeslerimiz kitap haline getirebileceğimiz sayıya ulaştığında, yani en az üç piyesimiz hazır olduğunda literatüre de kazandırılmış olacak. Sadece biraz desteğe ihtiyacımız var.

"Tren" adlı oyunumuzu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=FsLrUNtCUtM strong>

p>


ĞOGULTH ÇETİN ÖNER (1943-2016)

p>

Kayseri’nin Sarız ilçesinde doğmuştur. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Banka İşletmesi Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1963 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'na girmiştir. Burada, 40'tan fazla oyunda görev almıştır.

Sanat dergilerinde tiyatro eleştiri yazarı olarak çalışmıştır. Tiyatro sanat yönetmenliği ile TRT ‘de prodüktörlük, yönetmenlik ve oyunculuk yapmıştır.
1981 yılında Radyo TV Muhabirleri Derneği’nce Yılın TV yıldızı, 1982 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Yılın Yayıncısı seçilmiştir.

1972 yılında ilk öyküsü Keklik, 1975’de ilk kitabı Gülibik yayınlanmıştır. Kitap 1978 yılında Almanca’ya çevrilerek Almanca konuşulan tüm ülkelerde okuma kitabı olarak okullara tavsiye edilmiştir. Gülibik öyküsü filme de çekilmiş, Amerika, İsveç, İspanya ve Yugoslavya’da ödüller almıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanmıştır.

Çocuk Kitapları: Gülibik, Mavi Kuşu Gören Var mı? Portakal, Kargalar Kara Değildi, Piyango, Kömürcü Çocuk

Diğer Kitapları: Dağlara Yazılıdır (roman), Şu Bizim Çerkesler (inceleme), Dünyanın Bütün Kedileri (şiir)


nanKaffed

Share