Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı ve Meydanı Açıldı

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Göksun İlçesi Fındık Mahallesi’nde (Köyü) yaptırılan 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıt ve Meydanı törenle açıldı.

 

                                                           

                                                           

Törene katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör “Ben, bu şehrin bir evladı olarak, Çerkes kardeşlerimizle iç içe, sürgün hikâyelerini dinleyerek büyüdüm.

                                                           

Bugün açılışını yaptığımız ve Anadolu’da örneği bulunmayan 'Sürgün Anıtı' fikrinin altında da bu birlikteliğimizin, derin muhabbetimizin izlerinin olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci yaptığı konuşmada bu eserlerde emeği bulunan herkese teşekkür ederek “Türkiye’nin kültürel zenginliğinin önemli bir unsuru olan Çerkesler olarak bu kültürü yaşatmak ve geleceğe taşımak istiyoruz. Bu konuda STKlarımız kısıtlı kaynaklar ile önemli çalışmalar yapıyorlar. Hem Federasyonumuz hem de Derneklerimiz merkezi ve yerel yönetimler ile işbirlikleri de yapıyorlar, çeşitli destekler de alıyorlar. Hepsini olumlu adımlar olarak takdirle karşılıyoruz.
Ancak hem merkezi hem de yerel kamu kurumlarının bu konuda daha aktif rol almasını istiyoruz. Kültür Bakanlığı’nın bir Bakan Yardımcısının koordinasyonunda Genel Müdürlük olarak ülkemizin kültürel zenginliğinin korunması konusunda bir yapılanmaya gitmesini talep ediyoruz. Aynı şekilde Belediyelerimizin başta kültür birimleri olmak üzere, stratejik planlama ve çalışmalarında kendi şehirlerinde yaşayan halkımızın sorun ve taleplerine yönelik adımlar atmalarını bekliyoruz. STK lar olarak bu çalışmalara her türlü katkıyı vermeye hazırız.” dedi.

                                                           

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Başkanı Bekir Sami Yavuz'da Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı Kahramanmaraş’ta bu eserlerin yapılmasının önemini vurgulayarak “Derneğimiz Kahramanmaraş’ta kültürümüzün korunması ve geliştirilerek gelecek nesillere aktarılması için toplumumuzdan aldığı destek ile özveriyle çalışan bir kadroya sahiptir. Yaptığımız çalışmalar ile şehrimizin kültürünü de zenginleştirdiğimize inanıyoruz. Bu çalışmalarımızda her zaman sivil toplum-kamu diyaloğu ile hareket ediyoruz. Bugüne kadar bizim yapıcı yaklaşımımız hemen hemen bütün kamu kurumlarında da aynı şekilde olumlu karşılık bulmuştur. Şeffaf bir şekilde yaptığımız çalışmalar basınımızın da değerli katkıları ile Kahramanmaraş kamuoyunda da takdirle karşılanmaktadır. Tüm toplumsal kesimler ile karşılıklı saygıya dayalı diyaloglarımızda halkımızın kentimizde ve ülkemizde ne kadar sevildiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Toplumumuz da birlikte yaşadığı tüm kesimlerle dayanışma içerisinde yaşamakta, kentimizin gelişimine, barış ve huzur içerisinde yaşamasına katkı vermektedir.
Derneğimiz aynı zamanda 32 şehirde 56 köklü derneği bünyesinde toplayan Kafkas Dernekleri Federasyonunun üyesidir. Federasyonumuz ile birlikte gerek merkezi yönetimler düzeyinde gerek diğer şehirlerde yürütülen çalışmalara katkı vermekteyiz. Anavatanımızda ve Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan akrabalarımız ile de Federasyonumuzun koordinesinde ortak çalışmalar yapıyoruz. Göksun Çerkes Kültür Derneğimiz ve Afşin Kafkas Kültür Derneğimiz ile birlikte Federasyonumuzun da katkıları ile önümüzdeki yıllarda ilimizin kültürüne, ekonomik ve sosyal hayatına katkı vermeye devam edeceğiz.”

                                                              

                                                             

Tören Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ve Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker’in yanı sıra protokolden ve bölge derneklerimizden yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Kurdela kesilmesi ve anıta karanfil bırakılmasıyla tören tamamlandı.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210605_Kmaras_Anit_Acilisi{/gallery}


nanKaffed

Share