Çerkesçe Dil Kurslarımız Tamamlandı

Ekim ayında başlayan ve sanal ortamda ilk kez dünyadaki tüm Çerkeslere açık olarak gerçekleştirilen Çerkesçe (Batı Lehçesi) dersleri altı ay boyunca haftada dört akşam, Zoom programı üzerinden saat 20.00 - 22.00 arasında gerçekleştirildi. Derslere, Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra Amerika, Gürcistan, Kanada’ dan soydaşlarımız da katıldı. Hiç dil bilmeyenler için Kobli Bram Alaattin Bayram hoca, okuma yazma bilmeyenler için Şowcen Muhammed Yaşar Aslan hoca ile Çerkesçe (Batı Lehçesi) dil kursları 6 ay boyunca devam etmiş, Çerkesçe işlenen derslerde yaşları ve dil becerileri farklı düzeylerdeki öğrenciler okuma-yazma, temel dilbilgisi kuralları, sayı sayma, karşılıklı konuşma ve sözcük dağarcığını geliştirme konularında etkileşimli olarak çalışmışlardır.

6 aylık dönem sonunda derslere aktif olarak katılan öğrenciler kendi düzeylerine uygun bir sınava tabi tutulmuşlar, sınavlarında başarılı olan öğrencilere Çerkesçe Temel Düzey sertifikası, yapılan online program ile katılımcılara verilmiştir.

Derslere katılım sağlayan öğrencilere gösterdikleri ilgi ve olumlu geri bildirimler için; altı ay boyunca öğrencileri yalnız bırakmayan ve dilimizin öğrenilmesi için emek sarf eden değerli eğitimcilerimiz Kobli Bram Alaattin Bayram ve Şowcen Muhammed Yaşar Aslan'a toplumumuz ve Federasyonumuz adına sonsuz teşekkürler ediyoruz.

KATILIMCI YORUMLARI

Çok Değerli KAFFED Yönetimi,

Bu maili şahsım ve kendilerinden aldığım izin doğrultusunda değerli kursiyer arkadaşlarım Moxoş Mahmut Dumbay, Hagur Meral Altınok Tuncel, Açümüj Ayten Altan, Гзч Tülin Hemiş, Şaşe Süreyya Kaynar, Acmuj Sevda Hadagatlı, Pçease Levent Şahin, Dyshek Nurbanu Karaahmetoğlu, Tlişe Kübra Ekinci, Haçemko Kübra Köse, Koxh Tuba Yılmaz Özlü, Wucih Cem Göl, Hantuv Kıymet İldeniz ve Daur Merve Bedir adına yazıyorum.

Bizler, çok değerli hocamız sayın Bram Alaattin Bayram mentörlüğünde almış olduğumuz Adıgabze derslerine bir dönem boyunca düzenli olarak katılım gösterdik. Her dakikasından çok keyif aldık. Alfabeyi, sayıları, ayları, mevsimleri ve hocamızın büyük emekle oluşturduğu o haftanın harflerine uygun metinler sayesinde belli başlı kelimeleri, cümle kalıplarını öğrendik. Hocamızın kelimelerin etimolojik ve leksikolojik açıklamalarını yapması, dile ayrı bir tutkusu olan bir kişi olarak beni çok ama çok mutlu etti. Bence dil öğrenimi tam da bu şekilde olmalı ki akılda kalsın ve dilin ait olduğu kültürü de öğrenicilere taşısın. Hocamızın dil ile birlikte bize kültürümüzün inceliklerini tutku ve coşku ile aktarması kursun paha biçilemez bir yanıydı. Kendisine ve buna vesile olan KAFFED'e ne kadar teşekkür etsek az...

Lakin kursun bitmesiyle hevesimiz kursağımızda kaldı açıkçası. Özellikle kursun devamının geleceğinin belli olmaması bizi çok üzdü ve hayal kırıklığına uğrattı. Bu kadar zamandır ben, sınıf arkadaşlarım, hocamız ve Ersin bey zaman ve emek vererek dilimize bir yatırım yaptık. Tam da meyvelerini toplamaya başlamıştık, kurs bitti. Bu yatırımın ve güzel çıktıların kaybolma ihtimali bizi çok üzüyor ve incitiyor açıkçası. Malumunuz dil kullanılmadıkça sönen bir beceri. Biz dilimizin gönlümüzdeki ve sesimizdeki yansımaları sönmesin istiyoruz.

Özetle bu mail ile, başlanılan bu kıymetli işin devamının gelmesine ve katılımcıların akıcı bir şekilde Adıgabze konuşan, okuyan, anlayan, yazan ve kültürümüzü ve dillerin sultanı dilimizi bu vesileyle geleceğe sağlıklı ve doğru bir şekilde aktaran bireyler olmasına dair temennilerimizi sizlere iletmek istedik.

Dilerdim ki bu mail içerisinde öğrendiğim selamlaşma ve teşekkür kelimelerini Adigabzece yazabileyim lakin Kiril alfabesini henüz yüklemedim. Dilerim kursun devamı gelir ve ben de hocamız gibi iki alfabe arasında git gel yapabilecek kadar dil hakimiyetine sahip olurum.


Sevgiler & Saygılar
Dechen Melodi Özyaprak


Merhabalar, yoğun bir hafta sonu idi. Tüm etkinlikleri bitirdik katılım sağlayan herkese çok teşekkürler. Gruba biraz gecikmeli katıldım ama kısa sürede ısındım seviyeli, uyumlu ve disiplinli bir ekiptik. Tabi bunda Muhammet Yaşar hocamızın payını da çok. Büyük fedakarlık la hazırlanarak bizleri sıkmadan, germeden, sakince ve keyifle anadilimizi okumayı ve yazmayı öğretti. Pandemi döneminde terapi gibi geldi. Hala bittiğine inanmıyorum, sanki Pazartesi link gelecekmiş gibi bekleyeceğiz bir süre. Ersin beyin de emekleri yadsınamaz. KAFFED’ e böyle bir imkan sağladığı için, hocamıza, Ersin ve emeği geçen herkese, siz değerli kursiyerlere çok çok teşekkür ediyorum. Umarım devamı gelir ve geliştirme fırsatı da buluruz umuduyla, Bir sonraki kursta görüşmek üzere sağlıcakla ve hep mutlu kalın.
Bu güzel imkanı bizlere sağlayan KAFFED'e öncelikle teşekkür ediyorum. Değerli Muhammed Yaşar Hocam, Ersin Bey ve ekibine sonsuz teşekkürler.
Umarım devamı gelir ve grubumuz bir araya geliriz hocamızın Sabrı anlatılmaz yaşanır hepinize saygılar ve sevgiler
Sizler gibi değerli arkadaşları tanımamızı sağladı, bizleri buluşturdu.
Adıge Dil Kursu ailesinin bir bireyi olmaktan onur duyuyorum.

{gallery}/haber/federasyon/2021/Cerkesce_Bati_Dil_Kursu{/gallery}

p>
nanKaffed

Share