Nart Akademide Medyadaki Ayrımcı Dil Tartışıldı

Nart Akademi 2021 yılı birinci dönem programının dördüncü semineri 25 Şubat 2021 Perşembe akşamı, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevda ALANKUŞ tarafından verildi. Seminere derneklerimizin gençlik komisyonlarından ve üniversitelerdeki öğrenci topluluklarımızdan gençlerimiz katıldılar.

KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Filiz ÇELİK tarafından yapılan sunuş konuşmasının ardından Prof. Dr. Sevda ALANKUŞ “İletişim ve Medyadaki Ayrımcı Dil” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Türkiye’de ve dünyada; kadın, engelli, trans ve mülteci bireylere yönelik, medyadaki ayrımcı dilin örneklerini paylaşarak rahatsız edici olan bu davranışlar karşısında nasıl bir etik konum almamız gerektiğine vurgu yapan ALANKUŞ, tüm bunların sistematik küresel bir sorun olduğunun da altını çizdi. Ayrımcılığın, dille ve simgeleştirmelerle karşımıza çıktığını, pozitif şeyler üretmek için ise hegemonik ve sığ tutumların oluşturduğu alan içerisinden dışarı çıkmak gerektiğini belirten ALANKUŞ, aynı zamanda diasporamız için de “Toplumsal bilinçaltımızda hain ilan edilme dürtüsü çok güçlü ve ne yazık ki demokrasi mücadelesi yapmaktan kolay vazgeçiyoruz.” ifadelerini kullandı. İkinci yarıda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.


Nart Akademi her ayın ilk Pazar akşamı Meşe Altı Toplantıları ve her ayın ikinci ile dördüncü Perşembeleri dil, kültür ve kimliğimize ilişkin seminerlerle devam edecek.


(Haber:Elifnur Demirhan)

{gallery}/haber/federasyon/2021/210227_Nart_Akademi{/gallery}

p>
nanKaffed

Share