Demokratik Örgütlenmemizin Gelişim Süreçlerini Tanığı Anlattı

Nart Akademi 2021 yılı, birinci dönem programının, üçüncü semineri 18 Şubat 2021 Perşembe akşamı, Federasyonumuzda kuruluşundan itibaren bir çok dönem yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol TAYMAZ tarafından verildi.

Seminer derneklerimizden ve üniversitelerdeki öğrenci topluluklarımızdan gençlerimizin katılımları ile gerçekleşti. Ocak Ayı için planlanan seminer programda değişiklik zorunluluğu nedeni ile ertelenmişti.

KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Filiz ÇELİK tarafından yapılan sunuş konuşmasının ardından Prof. Dr. Erol TAYMAZ, “Türkiye’de Kimlik Mücadelesi ve Örgütlenmenin Gelişimi” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. 1864 sonrası ana topraklarından sürülen halkın, kimlik mücadelesi doğrultusunda yapmış olduğu girişimlere tarihsel dönemler itibari ile değindi. Demokrasinin ve özgürlüğün yükseldiği dönemlerde Çerkeslerin, olanaklar ölçüsünde çok daha fazla üretken olduğuna işaret etti.

Güncel durumumuza ilişkin ise fonksiyonel olarak örgütlenme çeşitliliğimizin yetersizliğine ve dağınık yerleşim nedeni ile kültürü yaşatacak etkileşim alanlarının azlığına değinen TAYMAZ, tarih sahnesindeki önemli atılımlara işaret ederek sözlerini, “Umutluyum, iyimser olmak lazım, olumlu gelişmelerin giderek artması ve karşılıklı etkileşim ile de sorunlara çözümler getirilecektir.” diyerek bitirdi.

İkinci yarıda ise katılımcıların sorularını yanıtladı. Kendi kişisel tecrübelerini de katılımcılarla paylaşan Erol Taymaz, derneğe 18 yaşından önce gelmeye başladığını, 18 yaşını doldurunca da derneğe üye olduğunu, dernekte edindiği dostlukların hayatındaki en önemli ve güvenilir dostluklar olduğunu, dernekte edindiği tecrübe ve becerilerin hayatın her alanında katkısı gördüğünü belirtti. Kimlik bilinci konusunda toplumun yoluna ışık tutan İzzet Aydemir, Özdemir Özbay gibi isimlerin de kişisel olarak yolunu aydınlattığını vurgulayarak kendilerini saygı ile andı.

Nart Akademi her ayın ilk Pazar akşamı Meşe Altı Toplantıları ve her ayın ikinci ve dördüncü perşembeleri dil, kültür ve kimliğimize ilişkin seminerler ile devam edecek.

(Haber:Elifnur Demirhan)

{gallery}/haber/federasyon/2021/210218_Nart_Akademi{/gallery}

p>
nanKaffed

Share