Aminat Shogen ile Rusça Dersleri Tamamlandı

Anavatanla birlikte düzenlenen ve Aminat Shogen tarafından Çerkesçe verilen online Rusça dersleri tamamlandı.

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Halklarla İlişkiler ve Etkileşim Bakanlığı, Dünya Çerkes Birliği ve KAFFED’in ortaklaşa düzenlediği ve geçen hafta tamamlanan Çerkesçe (Doğu Diyalekti) dersleri gibi, dünyadaki tüm Çerkeslere açık olarak Çerkesçe gerçekleştirilen Rusça dersleri Ekim ayında başladı. Haftada üç akşam Zoom programı üzerinden düzenlenen derslere Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra Almanya, Ürdün ve Anavatan’a dönüş yapmış soydaşlarımız da katıldı.

Anavatan’a dönüş yapan veya Anavatan’ı ziyaret eden soydaşlarımıza Rusça temel dilbilgisi kurallarını öğretmeyi; konuşma, okuma ve yazma becerisi kazandırmayı amaçlayan dersler ortalama 20 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Üç aylık dönem sonunda derslerin çoğuna katılan öğrenciler bir sınava tabi tutuldular. Sınavda başarılı olan öğrencilere Temel Düzey Rusça sertifikası verilecek ve sertifika töreni imkanlar elverdiği takdirde Çerkesçe dil dersinin sertifika töreniyle birlikte sosyal medyadan canlı olarak yayımlanacak.

Derslere büyük bir ilgi ile aktif katılım gösteren öğrencilere ve dersi büyük bir titizlik, disiplinle sürdüren değerli eğitimcimiz Aminat Shogen’e verdiği emek, güler yüzü ve sabrı için gönülden teşekkür ediyoruz.

Federasyonumuz, Anavatan’daki resmi kurumlar, üniversiteler ve Dünya Çerkes Birliği ile birlikte dil derslerinin devamı ve uzaktan eğitim konusunda ortak projeler geliştirme konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Öğrencilerin Yorumlarıem>

Pandemi döneminde yapılabilecek en büyük etkinlik dil dersleri idi. Pandemi sonrasında da herkesin kendi evinden katılabileceğine ve tekrarlayarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Derslerde hocaların azim ve fedâkârlıkları ile kursiyerlere samimiyetle yaklaşımları verimi artırmıştır.
- Ahmet Çelik (ДЗЭШОКЪУЭ)

p>

All was well and great.
- Aida Haboukh

I loved the course so much. I honestly didn't think that I'd be committed to it at the beginning, but after few lessons I found myself attached to it. The teacher as I said is so professional and she was prepared all the time, I see she gave more than what is required from her, she is absolutely a star! I also got the chance to know our brothers and sisters from Turkey, which was so nice and diverse. I'd really like to continue to level 2. PLEASE MAKE ONE 🙂
- Dina Apesh

Sayenizde pandemi dönemini verimli ve sıkılmadan rahat geçti. Bizler için evimizde oturduğumuz yerde hem dil öğrendik, hem de çok güzel bir etkinlik oldu. Şu koşullarda olabileceğin en iyisiydi. Kaffed'e, Hocalara ve emeği geçenlere çok teşekkürler.
- Bilge Eken (Hapae)

Dersi öğrenilmek istenen dili bilen ve bu dile hakim bir hocadan almak kendim de bir dil öğretmeni olarak bana haz verdi. Adıgebze olarak okuduğum metinlerde karşılaştığım ve anlamını bilemediğim bir çok sözcüğün aslında Rusça olduğunu bu kursa başladıktan sonra fark ettim. Bu açıdan da Rusçayı öğrenmenin bana bir dil öğrenmenin yanı sıra Adıgebze metinleri daha iyi anlamama da faydası olacağına inanıyorum.
- Dündar Arıkan (Дюндар)

İlk defa anadilimiz temelli ders almanın deneyimini ve güzelliğini yaşadık,hem dоğu Adıgecemiz gelişti hеmdede iyi bir eğitim aldık. Aпэрэу тыныдэлъфыжзэкӀэ лапсэу дэрс тшӀпгъ.ЫкӀи тыгъэ къокӀыпэ Адыгабзэ егъэхэхъуагъ ыкӏи гъэсэныгъэ лагъу дэдэ тшӀагъ.
- Erdem Nuri İLHAN (ШъэошӀу)

Hocamızın samimi ve içten olması, katılımcıların istekli olması derslerin keyifli geçmesini sağladı. Bir yıldır uzaktan eğitimin içinde bulunan bir öğretmen olarak bu işin planlamasının, devam ettirilmesinin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ciddi ücretlerle verilen böyle bir kursu tamamen ücretsiz olarak yapan KAFFED'E, Değerli hocamıza ve katılımcı dostlarımıza teşekkürler.
- Eyyüp Baloğlu (БАЛЫКО)

Çok faydalı bir kurstu.
- Genar İlhan

The teacher was very helpful.
- Hooria Dedan

Ders katılım yaş aralığı maalesef yüksek oldu ben farkındalık olsun diye derse kayıt olmuştum ama ders de bana kaldı. Böyle olmamalıydı bu gençlerin duyarsızlığını ve ilgisizliğini gösteriyor ilkokul düzeyinde çocuklar için de bu dil dersi mutlaka düzenlenmeli.
- İbrahim Şahin

Dersler zevkli geçti. Keyif aldım. Hocamız Aminat'a ve bu imkanı bize sunan KAFFED'e çok teşekkür ederim. Kurduğum yeni arkadaşlıklardan da çok memnun oldum. Ancak yukarıdaki dezavantajlı noktalar ve kişisel sebeplerden kendi eksikliğim olarak derslere çok iyi hazırlanamamam yüksek verim almamın önünde engel oldu.
- İsmini belirtmek istemedi

Kurs hocamız Aminat Hanım alanında yetkin, öğretme süreçlerini güzel yöneten, ölçme ve değerlendirme konusunda deneyimli bir hocamız. Dersin Çerkesçe olması Çerkesçemin gelişmesine de katkı sundu. Kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Saniye hanıma da ders süresince bize eşlik ettiği için teşekkür ediyorum.
-Mehmet BİNGÖL (Емиш)

Dil konuştukça, pratik yaptıkça öğrenilir, tekrar edilirse, başarı oranı yükselir.
-Nazan Cantürk (Hatko)

Çok sıcak bir ortam sağlandı. Öğretmenimizin diyalog ve ilişkileri samimi ve yapıcı idi. Öğrenciler arasında yeni bir diyalog ve iletişim kapısı aralandı. İlişkilerimizi Rusça yürüterek sürdürürsek başarımızı arttırarak sürdürebileceğimize inanıyorum. Dili geliştirmek için dilin kaynağına gitme arayışları da göz ardı edilmezse öğrenme düzeyimiz bir o kadar daha yükselecektir.
- Sedat Kök Çetaw

Çok güzeldi, teşekkürler.
- Sümeyra Koçtürk

Değerli ve uzman bir öğretmenden ders görmek ve kaliteli bir eğitim almak güzel bir duyguydu. Bir şeyler öğrendiğini hissettiriyor.
- Tayfun Demirci (Уэргинокъуэ)

Derslerin Tamamına katılamadım. Kaçırdım. Okuma yazmayı öğrendim diyebilirim. Rusça levhaları okuyabilecğim. Tekrar ederse hiç aksatmadan ve derslere çalışarak bu çabaya destek vereceğim.
-Vedat Albayrak (АДЭМЭЙ)

{gallery}/haber/federasyon/2021/210128_Rusca_Ogrenci_Anket_Sonuclari{/gallery}

p>
nanKaffed

Share