Anavatandan Hocalarımızla Dil Dersleri Birinci Ayını Tamamladı

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Halklarla İlişkiler ve Etkileşim Bakanlığı'nın düzenlediği ve Dünya Çerkes Birliği ile Federasyonumuzun katkılarıyla hayata geçen online Çerkesçe ve Rusça dersleri birinci ayını tamamladı.

Sanal ortamda ilk kez dünyadaki tüm Çerkeslere açık olarak gerçekleştirilen derslerden Çerkesçe (Doğu Lehçesi) dersini Murat Tabish, Rusça dersini ise (Karenaşhe) Aminat Shogen veriyor. Dersler üç akşam Çerkesçe ve üç akşam Rusça olmak üzere haftanın altı günü Zoom programı üzerinden saat 20.00 - 22.00 arasında yapılıyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra Almanya, Ürdün, Sudan gibi ülkelerde yaşayan ve Suriye'den Anavatan'a dönüş yapan soydaşlarımızın da aralarında bulunduğu çeşitli yaşlarda öğrencilerin katıldığı 2 ay sürecek dil derslerinin sonunda başarılı olan öğrencilere sertifika verilecek.

Anavatan ve Diaspora ülkelerinde büyük bir ilgi ve memnuniyetle karşılanan dersler geçtiğimiz günlerde Nalçik'te yayınlanan Adığe Psalhe dergisinde hocamız Aminat Shogen'in yazdığı bir yazıda ele alınmış Federasyonumuzun katkılarından da bahsedilmişti.

Çerkesçe ve Rusça derslerini büyük bir özen ve sabırla vermekte olan Murat Tabish ve Aminat Shogen ile birlikte derslere gösterdikleri ilgi ve katılım için tüm öğrencilere teşekkür ederiz.

Federasyonumuzun Anadili Komisyonu anavatandan hocalar eşliğinde verilecek dil derslerinin devamının sağlanması ve sürekli olması konusundaki çalışmalarına devam etmektedir.


nanKaffed

Share