Martin Koçesoko Davasına İlişkin Bilgilendirme

Dünyayı etkisi altına alan Pandemi koşulları nedeniyle, KAFFED yetkili kurulları bir süredir yüz yüze toplantı yapamıyor. Ancak kurumsal olarak anavatan ve Türkiye diasporasında ulusal gündemi yakından takip etmeye ve gerekli çalışmaları aksatmadan sürdürmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede KAFFED, Anavatan’da kurulmuş olan sivil bir komite ile birlikte Martin Koçesoko davasını yakından takip etti.
 
Martin Koçesoko’ya uygulanan haksız takibat ve dava sürecini topluma ve yetkililere duyurmak; diasporanın anadili, kimliği ve kültürü için çalışmaktan başka bir kabahati olmadığına inandığımız Martin Koçeseko’nun yanında olduğunu hissettirmek için Federasyonumuz çeşitli girişimlerde bulundu.
 
KAFFED YouTube kanalında Martin Koçesoko’nun Başkanı olduğunu Xabze Derneği (Xabze Xase) Başkan Vekili Şormen Azamet ve Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kabardey Kongresi Derneği Başkanı Beshto Aslan’ın katıldığı bir canlı yayınla davanın tüm süreçleri topluma anlatıldı. Bu programa moderatörlük yapan Kabardey Çalışma Grubumuzun Üyesi Cihat Ulus’a teşekkür ederiz. 
 
Bu süreçte dava sürecine olumlu etkisi olacağına inandığımız sosyal medya çalışmaları yaptık.
 
Anavatanda etkin çalışan İnsan Hakları Dernekleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ettik.
 
Martin Koçeseko davası, 17 Ağustos 2020 tarihinde görülen ilk duruşmada 3 Eylül 2020 tarihine saat 10:00 a ertelendi. Federasyonumuz ve toplumumuz davanın takipçisi olmayı sürdürecektir.
 
{gallery}/haber/federasyon/2020/Martin_Kocesoko{/gallery}

nanKaffed
Share