General İsmail Hakkı Berkok Unutulmadı

 
Tarihte Kafkasya isimli eseri Çerkes tarihi ile ilgilenen herkesin temel kaynağı olan General İsmail Hakkı Berkok 1890’da Jereştey’de doğdu (Yağlıpınar/Pınarbaşı). 11 Mayıs 1954'de hayatını kaybetti. Yaşamına 5 madalya, 20 eser çok sayıda makale sığdırdı.
 
Birinci Dünya Savaşı'nda iki kardeşini şehit verdi. Annesiz ve babasız, eniştesini de kaybettikten sonra kız kardeşinin yanında yoksulluk içerisinde okudu. Harp Akademisi'nden 1910’da dereceyle mezun oldu.
11 Mayıs 1918 tarihinde bağımsızlık kararı alan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti için Osmanlı hükümeti adına destekleyici görevler üstlendi.
 
Kurtuluş savaşına katıldı. Harp Okulu'nda Tabiye (Taktik) dersleri verdi, Askerî Yargıtay üyeliğinden 1946 yılında Tuğgeneral rütbesiyle emekli oldu. 1950-54 yılları arasında Demokrat Parti'den Kayseri Milletvekili seçildi. İkinci dönem milletvekili seçildiği sırada rahatsızlandı ve görevine başlayamadan 11 Mayıs 1954 tarihinde vefat etti. 
 
Türkçe ve Adıgece yanında Rusça, Fransızca, Arapça ve Farsça bilirdi. 
 
Yurtseverlik onun kişiliğiydi adeta. Kulaklarında babasının sürgün öyküleri, Anadolu’da başarılı bir asker, düşüncelerinin peşinde koşan onurlu bir Çerkes olarak yaşadı.
 
İki vatan bir yüreği hayatı boyu taşıyan İsmail Berkok’u saygıyla anıyoruz.
 
 

nanKaffed
Share