Korona Günlerinde Anavatandaki Öğrencilerimiz

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Anavatanda da tespit edildiği bilgisinin alınmasından itibaren öğrencilerimizle temas halindeyiz.

p>

Genel Başkanımız Yıldız Şekerci ve heyetimiz, 15 Mart 2020 tarihinde Nalçik’teki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye dönmüşler, oradayken öğrencilerle bir araya gelmişlerdi. O günlerde henüz Anavatan’da salgın ile ilgili bir bulgu yoktu.

İlk vakadan şüphelenildiğinden itibaren, Kabardey-Balkar Çalışma Grubu Başkanı Samit Tokmak başkanlığında, KAFFED  Nalçik Öğrenci Temsilcisi Atilla Halit Özdemir,  Maykop Öğrenci Temsilcisi Ceyhun Gümüş ve diğer öğrenciler ile sürekli bilgi alışverişimiz sürmektedir.

Nalçik’te yurtlarda bir öğrenci korona şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, kaldığı bina izole edilmiş, öğrencilerin yurtları terk etmesi kısıtlanmıştı.

Yurtta şüphelenilen korana vakası üzerine, Genel Başkan Yıldız Şekerci, Nalçik Öğrenci Temsilcisi aynı zamanda Kaffed’in Nalçik Öğrenci Başkanı Atilla Halit Özdemir ile bir telefon görüşmesi yaparak, son durum hakkında bilgi aldı. Aynı gün hem Üniversite Rektörü hem başka yetkililerle temas kuruldu.

Hastaneye kaldırılan gençte virüs tespit edilmemiş, 1 Nisan 2020 tarihinde yurtlardaki karantina kaldırılmıştır.

Öğrencilere, karantina sürecinin bitiminde talep ederlerse  Dünya Çerkes Birliği (DÇB) ve üniversite ile diyalog halinde (Rusya Federasyonu kanun ve kuralları dahilinde)  sanatoryumlardan birine geçişlerinin sağlanabileceği; sürecin daha kötüye gitmesi ve olumsuz şartların oluşması durumunda Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile görüşülerek yurtdışında okuyan öğrencilerin ülkeye getirilmesi ile ilgili prosedürün uygulanmasının talep edilebileceği bildirilmiştir. Bu arada, Türkiye Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ile temas kurulmuş, gereklilik halinde öğrencilerin Türkiye’ye nakli hakkında ön görüşme yapılmıştır.

KAFFED KBC Grubu içinde bu görüşmeler yapılırken, Arsen Kanoko’nun ihtiyaç olması halinde sahibi olduğu Nart Otel'e gençlerin yerleştirilebileceklerini beyan etmiştir. KAFFED’in bir önceki  öğrenci temsilcisi Hakan Bulut DÇB temsilcisi Ergün Yıldız ile de görüşerek  Otele geçmek isteyen öğrenci sayısının ve isimlerinin tespit edilmesine başlamıştır.

Öğrencilerin çoğunun kendi aralarında ve aileleriyle yaptıkları değerlendirme sonucu yurtta kalmayı tercih ettikleri; sadece iki öğrencinin Nart Otele geçme kararı aldığı tarafımıza bildirilmiştir.Tüm öğrencilere otele geçmek istedikleri takdirde üniversite yönetimi ile görüşülüp gerekli izinlerin alınacağı iletilmiştir.

Genel Başkan Yıldız Şekerci, öğrencilerimizin güvenlik ve rahatları ile ilgili duyarlılık gösteren Arsen Kanoko’ya teşekkürlerini iletmiştir.

Maykop’ta öğrencilerimiz daha çok evlerde ikamet ediyorlar. 3 haftadır süren izolasyon oldukça sıkı uygulanıyor.

Hem Maykop hem Nalçik’te öğrenciler 6 Nisan 2020 tarihi itibariyle uzaktan eğitime başladılar.

Öğrencilerimizle temasımız her zaman olduğu gibi sürecek, onların sağlığı ve talepleri öncelenerek gerekli iş ve işlemleri takip edilecektir.


nanKaffed

Share