TBMM Çerkes Sürgünü Araştırma Komisyonu Kurulması Önergesine İlişkin Ziyaretlerimiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Sakarya Milletvekili Engin Özkoç tarafından “Çerkes Sürgününde tüm yaşananların araştırılması” amacıyla verilmiş olan Meclis Araştırma Önergesi (933 sıra numaralı) toplumumuzda ve kurumumuzda memnuniyetle karşılanmıştır. Konuya ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda Parti Grupları adına yapılan tüm konuşmalarda acımızı paylaşan, sürgünü ve soykırımı kınayan mesajlar verilmiştir. Ancak önerge ile ilgili, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 155. Yıldönümüne denk gelmesi itibari ile de sembolik öneme sahip 21 Mayıs 2019 tarihinde yapılan oylama olumsuz sonuçlanmıştır.
 
KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet, konuya ilişkin bakış açımızı paylaşmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden beklentilerimizi ve taleplerimizi iletmek üzere, önerge ile ilgili konuşma yapan Milletvekillerini ziyaret etmiştir. 
 
Önerge sahibi Sakarya Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a bu girişim nedeni ile teşekkür edilmiş, TBMM’de konu ile ilgili geleceğe dönük yapılabilecek çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.
 
Önergeye destek konuşması yapan İyi Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’e de destekleri için teşekkür edilmiş, geçmişte Moskova Büyükelçisi olarak da görev yapmış olan Sayın Sezgin’in tecrübeleri ışığında konunun hem TBMM hem de diğer alanlarda nasıl daha etkili gündeme getirilebileceği ele alınmıştır.
 
Önerge hakkında Akparti adına konuşma yapan Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı’ya konuya ilişkin Federasyonumuzun yaklaşımı hakkında bilgi verilmiş, Araştırma Komisyonu’nun kurulmamış olmasından toplumumuzun duyduğu üzüntü paylaşılmıştır. Sayın Özşavlı, kendisinin de Arap olduğunu ama hepimizin ülkemize sahip çıkmamız gerektiğini; anadili, kimlik ve kültür alanında kamusal desteğin sağlanması konusundaki taleplerimize hak verdiğini, tarih alanında çalışan bir akademisyen olduğunu, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü konusunda da çalışmalarının olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine uyum yasaları nedeni ile Meclis’in yoğun bir döneme girecek olması nedeni ile önergenin kabulü yönünde oy veremediklerini belirtti.
 
Önerge üzerinde HDP grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü ile Meclis gündeminin yoğunluğu nedeni ile görüşülememiştir.

{gallery}/haber/federasyon/2019/190523_TBMM{/gallery}

p>
nanKaffed

Share