Federasyonumuzun Başvurusu ve Toplumumuzun Tepkisi Üzerine RTÜK Kanal D’ye Ceza Verdi

 

Kanal D televizyonunda 6 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan "Bir Umut Yeter" dizisinde yer alan, açıkça ayrımcılık ve nefret söylemi içeren ifadeler Çerkes kamuoyunda ve duyarlı tüm kesimlerde yoğun tepkiye neden olmuştu.

 

KAFFED başta olmak üzere vatandaşlar tarafından RTÜK'e bu konuda yoğun şikayetler iletilmişti. Bugün yapılan toplantıda konuyu gündemine alan Üst Kurul, skandal ifadeleri mevzuata aykırı buldu, ayrımcılık ve aşağılama suçlarından dolayı kanala  para cezası kesti. Kanal D televizyonu Eylül ayı reklam gelirlerinin yüzde ikisini ceza olarak ödeyecek.

p>

 

İktidar ve muhalefet temsilcisi RTÜK üyelerine böylesine önemli bir toplumsal olayda ortaklaştıkları ve duyarlı ve hızlı davrandıkları için teşekkür ederiz.

 

Kanal D Televizyonu yöneticileri ile sözkonusu dizinin yapımcısı ile senaristinin başta Çerkes toplumu ve kadınlar olmak üzere tüm kamuoyundan açık ve net şekilde özür dilemesi hususunu takipcisi olmaya devam edeceğiz.

 

Bu tür yanlışların tekrarını önlemek konusunda tüm tarafların üstlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerine inanıyoruz. Bu konuya ilişkin tavır ortaya koyan yetkililere, kurumlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve duyarlı halkımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.

 

RTÜK'e yapılan başvurumuza ilişkin haber linki:em>u>

p>

 

http://www.kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3641-bir-umut-yeter-dizisi-rt%C3%BCk-e-ve-tv-kanal%C4%B1na-%C5%9Fikayet-edildi.html

p>
div>
nanKaffed

Share