KAFFED Adıge Dil Derneğinde

14 Mart Adige Dil Günü dolayısıyla KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yönetim kurulu üyeleri Düzce’de kurulu Adige Dil Derneği ile Adige Kültür Evi’ni ziyaret etti. 
Dil Derneği Başkanı Memduh Ceylan ile Adige Kültür Evi ve  Halk Eğitim bünyesindeki dil eğitimleri hakkında bilgi verdi.
Memduh Ceylan, dil dışında hiç bir gündemleri olmadığını söyledi. Halk Eğitim bünyesinde açılan kursların sertifika programı olduğunu kaydeden Memduh Ceylan KAFFED’in pek çok anlamda çalışmalarının önünü açtığını ifade etti.
Gelecek yıl MEB okullarında seçmeli anadil sınıflarının sayısının artarak açılmasına ağırlık vereceklerini bildirdi. Memduh Ceylan, dil alanında  KAFFED ile birlikte çalışmanın şart olduğunu vurguladı.
KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya Federasyonun bu seneyi Anadil ve Abhazya Zafer Yılı ilan ettiğini hatırlattı.
Aslankaya, tüm çalışmaların anadil farkındalığını yükseltmeye dönük yapıldığını bu amaçla alanında uzman kişilerden destek alındığını söyledi. Aslankaya, anadilini konuşanlar için okuma-yazma seferberliği başlatıldığını, çocuklara yönelik ozel projeler geliştirildiğini, bunların yakında kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.
Ortaokullarda açılan seçmeli ders sınıflarında Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının görevlendirilmesi için çabalarının sürdüğünü kaydeden Yaşar Aslankaya, derneklerin sertifikalı eğitici eksiğini tamamlamak üzere “eğitici eğitimleri” verildiğini bildirdi.
Yaşar Aslankaya KAFFED’ in toplumla her alanda işbirliğine ve önerileri dinlemeye  hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
Görüşmeye Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Özcan Çakmakçı, Adige Kültür Evi Başkani Ahmet Turan ile Köprübaşı Ömerefendi Mahallesi Muhtarı Sedat Özbek katıldı.
KAFFED heyeti Adige Kültür Evi’ndeki antika Çerkes eşyaları sergi salonu ve kurs sınıflarını da gezerek bilgi aldi.
{gallery}/haber/federasyon/2018/dilder{/gallery}
 

nanKaffed
Share