KAFFED Susurluk ve Balıkesir’de

Bölge Derneklerine ziyaret programı kapsamında KAFFED heyeti, Susurluk Kafkas Kültür Derneği yöneticileri ile bir araya geldi.
Dernek Başkanı Bülent Ayhan, geçen yıl açılan anadil kursuna 25 kişinin baştan sona kadar eksilme olmaksızın katıldığını, dilin ve kültürün korunması için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.
KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, dil kurslarında bu yıl özellikle konuşmayı bilenlere okuma-yazma öğretmeye odaklanılmasını öncelediklerini, bunun için döküman ve eğitici desteği sağladıklarını söyledi. Soydaşlardan Halk Eğitim Merkezleri’nde Federasyonumuzun girişimleri ile bu yıl başlatılan anadil eğitimi fırsatından yararlanmalarını istedi.
Aslankaya, diğer derneklerin de talepleri doğrultusunda gelecek yıl interaktif- internet tabanlı uzaktan anadil eğitimi için yeni bir proje üzerinde çalışılacağını duyurdu.
Ortaöğretimde seçmeli anadil derslerinin önemini anlatan Aslankaya, bu imkânın iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Daha sonra KAFFED heyeti Balıkesir'e geçti. Balıkesir’de Adige Çerkes Kültür Derneği Başkanı Erhan Savkaf, dernek yöneticileri, üyeleri ve gönüllüleri ile buluşan KAFFED heyeti yarın ilde bazı temaslarda bulunduktan sonra Uluslararası Dünya Anadil Günü programına katılacak.

nanKaffed
Share