ABD Büyükelçiliğinden KAFFED’e Ziyaret

ABD Büyükelçiliği Dış Siyasi Gelişmeler Bölüm Şefi Jeffrey A. Hulse KAFFED’i ziyaret ederek iç ve dış gelişmeler hakkında KAFFED’in görüşlerini dinledi.

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Federasyonun tarihçesi ve Türkiye’deki Çerkeslerin demokratik talepleri hakkında bilgi verdi.

KAFFED’in yoğun çalışmaları neticesinde Ortaöğretimde Adigece ve Abazaca anadil eğitiminin başladığını kaydeden Yaşar Aslankaya, Düzce Üniversitesi’nde açılan Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği sürecinin durması ile birlikte Kayseri ve Samsun’da açılması planlanan bölümlerin ise sekteye uğradığı aktarıldı.

Toplantıda, Türkiye Çerkeslerinin Abhazya’ya uygulanan ambargonun kaldırılmasını beklediği, doğrudan ulaşım hakkı ile Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınması gerektiği ifade edildi.  KAFFED’in 2018 yılını, Abhazya’nın bağımsızlığının 25. yıldönümü olduğu için, Anadil ve Zafer Yılı ilan ettiği belirtildi.

Suriyeli Çerkeslerin yüz yüze kaldığı sıkıntılar, KAFFED’in Suriyeli Çerkesler için yaptığı çalışmalar, savaştan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler üzerinde duruldu.

Çerkeslerin Türkiye ve Rusya arasında bir barış köprüsü olabileceği anlatılarak, Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkilerin Çerkeslerin lehine olacağı, özellikle Anavatan’a gidiş-gelişlerde yaşanan sıkıntıların hafifleyeceği anlatıldı.

Görüşmede ABD’nin Abhazya ve Güney Osetya politikası eleştirildi, insani ve kültürel konularda destekleyici politikalar benimsenmesi gerektiği vurgulandı. Yaşar Aslankaya, “bütün dünya bilmeli ki; Gürcistan yokken de Abhazya vardı. Uygarlıkların ilk dönemlerinden beri Abhazya var oldu, var olmaya da devam edecek. Batılılar bunu göz ardı etmemeli. Abhazya kendi toprakları üzerindeki egemenlik haklarından vazgeçmeyecektir” dedi.

Jeffrey A. Hulse ise Abhazya sorununun diğer sorunlarla ilişkili olduğunu, "Rusya’nın Kırım ve Ukrayna'nın diğer bölgelerinde komşularına yönelik izlediği politikalarından kaygı duyduklarını" ifade ederek, doğrudan insani temasların, akrabaların görüşmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini, iş adamlarının daha özgür hareket etmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi. Hulse, karşılıklı görüşmelerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya’ya yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.


nanKaffed

Share