Kaffed Abhazya’da: Yaşasın Birlik, Zafer ve Özgürlük

Kaffed 30 Eylül günü Abhazya’nın başkenti Sohum’da düzenlenen Zafer Bayramı etkinliklerine katıldı.

Kaffed Yönetim Kurulu, Abhazya Çalışma Grubu ve dernek üyelerinden oluşan Kaffed heyeti Abhazya Zafer Bayramı etkinliklerine katılmak ve bir dizi görüşmede bulunmak üzere 24 Eylül günü Abhazya’ya gitti.

Heyet, 25 Eylül Pazartesi günü Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi’ni (Demografya) ziyaret ederek komitenin başkanlığına atanan Dbar Beslan’a yeni görevinde başarılar diledi. Burada yapılan ve basının da katıldığı toplantıda diaspora-anayurt ilişkilerinin güçlendirilmesi ve iki kurum arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldı. Abhazya’ya dönüş ve adaptasyon konusunda çalışmalar yapan Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi “Bakanlık” statüsünde bulunuyor.

Heyet aynı gün Abhazya Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Abhaz Dili ve Politikası Devlet Komitesi’ni ziyaret etti. Komite başkanı Tamila Arşba ve başkan yardımcısı Tali Djopua tarafından karşılanan Kaffed heyeti diasporada anadilin korunması ve yaşatılması konusunda yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi. Toplantıda anadilin korunmasına yönelik yapılabilecek çalışmalar konuşuldu.

26 Eylül Salı günü bir Kaffed heyeti Oçamçıra ve Gal bölgelerine giderek Oçamçıra Valisi Hrips Djopua, Gal Valisi Timur Maderaya, Gal Belediye Başkanı ve Vada köyünde çiftçilerle görüştü. Bu görüşmelerde Abhazya tarımını olumsuz etkileyen ve Düzce-Adapazarı bölgesinde de özellikle fındık üretiminde görülen benzer hastalıklarla ve böceklerle mücadele konusu gündeme geldi. İki ülkeyi de etkileyen tarımsal hastalıklar ve böceklerle mücadele konusunda görüş alış-verişinde bulunulması kararlaştırıldı. Bu ziyaretlerde bölgedeki seralarda da incelemeler yapıldı.

Aynı gün ikinci Kaffed heyeti Abhazya Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni ziyaret etti ve merkez başkanı Oleg Damenia ile görüştü. Görüşmede Türkiye’deki araştırma kuruluşlarının da katılımı ile iki kuruluş arasında yapılabilecek ortak bilimsel araştırma konuları görüşüldü.

Heyet üyesi Erdoğan Hacimba ile birlikte Abhazya Çalışma Grubu üyesi Özkan Çoklar ve Sakarya Kafkas Kültür Derneği başkanı Orhan Sarı, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile özel olarak görüştü.

Salı günü Abhazya’nın kurucu devlet başkanı Vladislav Ardzinba adına düzenlenen ve 1992-1993 Abhazya Kurtuluş Savaşı’nın görsellerle anlatıldığı geceye katılındı.

27 Eylül Çarşamba günü Sohum’un Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında, Sohum’da şehitlikte düzenlenen törenlere katılındı. Bu etkinliklerden sonra Ardzinba Kurtuluş Savaşı Müzesi önünde Guaşo Ruslan’a destek için düzenlenen mitinge katılındı. Kaffed Genel Başkan Yardımcısı Erol Taymaz mitingde kısa bir konuşma yaptı. Aynı gün öğleden sonra Abhazya Mimarlık ve İnşaat Komitesi ziyaret edilerek ortak çalışma konuları görüşüldü.

27 Eylül akşamı Abhazya Bilimler Akademisi ziyaret edildi. Toplantıda Bilimler Akademisi başkanı Zurab Djopua ve Enstitü Başkanları Eduard Gubaz, Roman Dbar, Z. Marholia ve Arda Aşuba enstitülerin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kaffed heyeti de Kaffed ve Kafdav tarafından yapılan bazı çalışmalar konusunda akademi üyelerine kısa bir sunuş yaptı.

28 Eylül Perşembe günü bir heyet Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi programı kapsamında Abhazya Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen Türkiye’li gönüllülerin mezarlarını ziyaret etti ve Lıhnı köyünde düzenlenen etkinliklere katıldı. İkinci bir heyet de Sohum’da kalarak Abhazya’nın en önemli yardım kuruluşlarından biri olan Kiaraz Vakfı yöneticileri ve Aquafon Genel Müdür Yardımcısı ile düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda diaspora ile birlikte yapılabilecek ortak projeler görüşüldü.

29 Eylül Cuma günü bir heyet Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi programı kapsamında Muk köyünde düzenlenen etkinliklere katıldı. Aynı gün Sohum’da kalan ikinci heyet Abhazya Merkez Bankası başkanı Beslan Barateli’ya nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Heyet daha sonra İnsani Araştırmalar Vakfı ve Abhazyalı sanatçılar ve bilim insanları ile görüştü. Aynı gün Abhazya Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılan ziyarette Enstitü başkan yardımcısı Guram Gumba ile ay sonunda düzenlenecek olan konferans konusunda istişareler yapıldı.

30 Eylül Cumartesi günü Zafer Günü etkinlikleri Sohum Şehitliği’ne çelenk bırakılması ile başladı. Şehitlikte Abhazya Kurtuluş Savaşı kahramanları Sultan Soslaniyev ve Sergey Dbar’ın anıtları açıldı. Sohum’da düzenlenen törenler ve Ölümsüz Alay’ın yürüyüşünden sonra Abhazya Kurucu Devlet Başkanı Vladislav Ardzinba’nın mezarı ziyaret edildi. Buradaki törende Ardzinba’nın eşi Swetlana Ardzinba taziyeleri kabul etti. Zafer Günü etkinlikleri akşam saatlerinde Abhazya Flarmonisi’nde düzenlenen konser ile sona erdi.

Kaffed heyeti Abhazya’da bulundukları sürede, Abhazya’ya yerleşen dönüşçüler ve Abhazya’daki çeşitli kişi ve kuruluşlarla çok sayıda özel görüşme de gerçekleştirdi.

Abhazya ziyareti ile ilgili olarak açıklama yapan heyet üyeleri, Kaffed heyetinin resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından yakından tanındığını, görüşmelerin olumlu geçtiğini, görüşmelerde gündeme gelen konuların projelendirilerek ilgili kuruluşlar ile birlikte hayata geçirileceğini söyledi.

Yaşasın birlik, zafer ve özgürlük!
Nıgzara akzayt aydgılara, ayaayra, ahakuytra!

p>

{gallery}/haber/federasyon/2017/Ayaayra{/gallery}


nanKaffed

Share