Kabardinka Gösterilerinin İptal Edilmesi Hakkında

Kayseri Kafkas Derneği her sene düzenlemekte olduğu Sezon Açılış Gecesi’ne, kuruluşunun 50. yıl dönümü olması nedeniyle Kabardey Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka’yı davet etmek istemiş ve bu doğrultuda talep yazısını 31 Temmuz 2017 günü Kaffed Genel Merkezi’ne iletmişti. Bu talep üzerine Kaffed Genel Merkezi, Topluluğun bağlı bulunduğu Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile ön görüşmeler yapmıştır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 22-24 Eylül 2017’de düzenlenecek olan Uluslararası Maraş Dondurma ve Kültür Festivali’ne Kabardinka topluluğunun katılması için Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği ile görüşmüş, bunun üzerine iki program birleştirilmiştir. Kabardinka topluluğunun Uluslararası Maraş Dondurma ve Kültür Festivali’ne katılması, 23 Eylül gecesi Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği sezon açılış gecesinde ve 25 Eylül gecesi Kayseri Kafkas Derneği 50.Yıl sezon açılış kutlamalarında yer alması hususunda ilgili tüm tarafların mutabakatı sağlanmış, bu yönde hazırlanan program ve resmi davet yazısı Kaffed Genel Merkezi tarafından 29 Ağustos günü Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’na iletilmiştir.

Kabardey Balkar Kültür Bakanı Sayın Kumahov Muhadin'in de yakından ilgilendiği ve desteklediği süreçte, gösterilere katılacak olan topluluk üyelerinin isim ve pasaport bilgileri Kaffed Genel Merkezi’ne iletilmiş, geliş biletleri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, dönüş biletleri de Kayseri derneğimiz  tarafından alınmış, Kahramanmaraş ve Kayseri derneklerimiz tarafından gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştır. Tüm tanıtım çalışmaları tamamlanmış ve misafirlerimizi karşılamak için gerekli organizasyon yapılmışken, grubun Nalçik’te uçağa binmesinden bir kaç saat önce Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanı Danışmanı Kaffed Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya’yı telefonla aramış, 23 Eylül günü Vladikafkas’ta bölge cumhuriyet başkanlarının da katılacağı bir etkinliğe Kabardinka’nın katılması yönünde son anda bir talimat aldıklarını ve bu nedenle Türkiye’ye gelemeyecekleri bildirmiştir. Bu gelişme üzerine, ilgililerle görüşülerek sorun aşılmaya çalışılmış fakat maalesef kısa sürede olumlu bir sonuç alınamamıştır.

Kabardinka topluluğunun, gerekçesi ne olursa olsun Türkiye’ye gelişinin son anda engellenmesini kabul etmek mümkün değildir. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplara yol açan bu olayın tüm boyutları ile aydınlatılması için çeşitli görüşmeler yapılmaktadır. Ayrıca, konunun yerinde araştırılıp gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Kaffed tarafından Kabardey Balkar Cumhuriyeti’ne bir heyet gönderilecektir.

Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Kafkas Dernekleri Federasyonu
 


nanKaffed

Share