Abhazya Şehitlerimizi Saygıyla Anıyoruz

Efkan'ı, Zafer'i, Bahadır'ı, Hanefi'yi, Vedat'ı... Abhazya'nın bağımsızlığı ve özgürlüğü için hayatını vermekten çekinmeyen tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

Gürcistan birlikleri 1992'de Abhazya'ya girdiğinde hemen anavatana giden, direniş mücadelesinde gönüllü olan kahramanlarımızı unutmadık, unutmayacağız.

Onlar, özgür Abhazya'da sonsuza dek yaşayacak...

Tsıba Efkan Çağlı
1 Şubat 1970 günü Adapazarı’nda doğdu. Abhazya işgal edildiğinde 22 yaşındaydı. Türkiye’deyken hakkında elinden geldiğince bilgi sahibi olmaya çalıştığı vatanının işgali üzerine cephede savaşmak üzere yola çıkan ilk gruba dahil oldu ve Abhazya’ya gitti. Ağustos bitmeden Abhazya’ya varan grupta bulunan Tsıba Efkan, Kasım ayına kadar olan çatışmalarda yer aldı. 3 Kasım 1992’de Şrom bölgesinde yapılan çatışmada şehit edildi. Şehidimizin mezarı kendi köyü olan Hendek-Soğuksu Köyü’ndedir.

p>

Argun Zafer Alış
26 Nisan 1968'de Bursa-İnegöl'de doğdu. Savaşın çıktığı haberini alır almaz cepheye gidecekler arasında yerini alan ve silah arkadaşlarının özellikle cesaretiyle andığı Zafer, ilk grupla Abhazya'ya ulaşanlar arasındaydı. 5 Nisan 1993'de hayatını kaybeden şehidimizin mezarı Gudauta'dadır.

p>

Abağba Bahadır Özbağ
1967 senesinde Eskişehir'de doğdu. Efkan, Vedat ve Zafer gibi Türkiye'den giden ilk grupta olan Bahadır, savaşta büyük başarılar gösterdi. Fedakarlığı ve cesaretiyle büyük saygı duyulan bir isimdi. Kozba Vedat'ın şehit düştüğü çarpışmada çok ağır yaralanan şehidimiz, aylarca tedavi gördü ve 20 Eylül 1993'de Sohum'a düzenlenen son saldırıda şehit düştü. "Bazukacı" lakaplı Abağba Bahadır'ın mezarı Gudauta'dadır.

p>

Yeğoj Hanefi Aslan
1966 yılında Kayseri-Pınarbaşı'nda doğdu. Mayıs 1993'de yerleşimci olarak geldiği Abhazya'da, Pitsunda'nın Gılza köyüne yerleşen Hanefi, Sohum'a düzenlenen son saldırıda seferberlik çağrısına uydu ve çarpışmalara katıldı. 22 Eylül 1993'de şehit edildi. Mücadele arkadaşlarının zor şartlara olan dayanıklılığı ve verdiği büyük moralle andığı şehidimizin mezarı Gudauta'dadır.

p>

Kozba Vedat Akar
2 Ekim 1967 yılında Bursa-İnegöl’de doğdu. Gürcistan 1992'de Abhazya'ya saldırdığında anayurduna dönen ilk gönüllüler arasında yer aldı. Girdiği bütün çarpışmalarda korkusuzluğuyla dikkat çeken Kozba Vedat  Oçamçıra’da 30 Kasım 1992'de şehit oldu. Vedat’ın video kayıtlarındaki son sözü “Zafer!”di.

p>

Bağımsızlık ve özgürlük şehitlerimizi asla unutmayacağız!

p>

Yaşasın Birlik, Zafer ve Özgürlük!

p>

Nıgzara Akzayt Aydgılara, Ayaayra, Ahakuytra!

p>

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 

 


nanKaffed

Share