Kumpilov Adıgey Devlet Başkanı Oldu

Bugün Adıgey Cumhuriyeti başkenti Maykop'ta düzenlenen bir törenle Murat Kumpilov Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanı olarak göreve başladı. Kumpilov Adıgey Cumhuriyeti Meclisi - Xace tarafından Devlet Başkanı olarak seçilmişti.

Devlet Flarmoni Salonu'nd düzenlenen töreni Adıgey Cumhuriyeti Meclisi - Xace sözcüsü Vladimir Narozhny yönetti. Törene eski develt başkanları Aslan Carım ve Aslan Thakuşinov, Abhazya devlet başkanı Raul Hacimba, Kabardey Balkar Cumhuriyeti eski devlet başkanı Arsen Kanokov, İnguşetya devlet başkanı Yunus-Bek Evkurov, Karaçay Çerkes devlet başkanı Raşid Temrezov, Krasnodar Bölgesi vali yardımcısı Nikolay Doluda, Rusya Federasyonu tarım bakanı birinci yardımcısı Canbolat Hatuov, Adıgey Cumhuriyeti anayasa mahkemesi üyeleri, bakanlar kurulu üyeleri, milletvekilleri ve siyasi partiler, dini kuruluşlar, STK temsilcileri katıldı.

Adıgey Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi başkanı Asker Tlehatuk, Murat Kumpilov'u yemin etmesi için sahneye davet etti. Kumpilov Adıgece ve Rusça başkanlık yeminini okudu. Daha sonra Kumpilov'a Anayasa, Adıgey bayrağı ve devlet arması verildi.

Kumpilov yaptığı konuşmada tüm katılımcılara teşekkür etti. Kumpilov, Adıgey Cumhuriyeti'ndeki en yüksek göreve gelmesinin büyük bir onur ve sorumluluk olduğunu belirten Kumpilov, Adıgey'in gelişmesi, tüm vatandaşlar için onurlu bir yaşamın garanti altına alınması ve barış ve huzurun korunması için çalışacağını belirtti.

Sayın Murat Kumpilov'a yeni görevinde başarılar diliyor, Adıgey-diaspora arasındaki ilişkilerin gelişmesi için yapılacak çalışmalarda her zaman destek olacağımızı vurguluyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share