Düzce Üniversitesinde Adige Dil Günü Etkinliği Düzenlendi

Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Düzce Adige Kültür Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Adige Dil Günü etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Adige Cumhuriyetinden davetli konuklar, öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.
Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ilk yüksek lisans öğrencileri, programda açılış konuşması gerçekleştirdiler. Rusya Federasyonu’na bağlı Adige Cumhuriyeti’nin 14 Mart tarihini “Adige Dil Günü” olarak kabul ettiğini söyleyen konuşmacılar, 2000 yılından beri yapılan çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerle bu özel günün kutlandığını ifade ettiler.
Açılış konuşmalarının ardından Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, hazırladıkları Adige kültürüne ait şiirleri ve yerel ezgileri seslendirerek davetlilere unutamayacakları bir gün yaşattılar. Dans ve kültürel faaliyetlerin sergilendiği etkinlikte, Çerkez asıllı vatandaşlarımız, Türkçe eserlerden bazılarını Adigece seslendirdiler.
Etkinliğin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürü Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın, Adige dili üzerine yapılan çalışmaların günümüzde gelişerek devam ettiğini belirterek İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda Adigece’nin seçmeli ders olarak okutulmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade etti.
Adige kültürünün ve dilinin korunması için ellerinden gelen her türlü desteği veren devlet yöneticilerine ve Düzce Üniversitesi yönetimlerine teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın, Anadolu’da yaşayan her dilde olduğu gibi Adige dilinin de bir kültür mirası olduğunu vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.
Adige Dil Günü, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 


nanKaffed

Share