Bandırma’da 14 Mart Adıge Dil Günü Kutlandı

Güney Marmara Çerkes Gençlik Birliği tarafından Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneği ev sahipliğinde düzenlenen 14 Mart Adige dili günü programı Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Bahçelievler, Balıkesir, Bandırma, Biga, Bursa, İnegöl, Gönen, Mustafakemalpaşa, Susurluk, Karacabey derneklerinden başkan, yönetici ve gençlerinin katılımının yanı sıra düzenlenen etkinliğe Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Turgut ve Haşim Polat ve Fatma Özdemir de katıldılar.
 
Etkinliğin açılışında Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Başkanı Irfan Vurdem , KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza birer konuşma yaptılar.
 
Programın konferans bölümünde ise davetli konuşmacılar kürsüde sunumlarını gerçeklerdi. Etkinlikte konuşmacı olarak davet edilen Adana Çerkes Kültür Derneği Başkanı İsmail Güneş “Dil ve Ötesi: Tehdit Altındaki Diller ” başlıklı sunumunda tehdit altında yer alan dillerin Türkiye ve Rusya'daki durumu, bu durumu yaratan nedenler, ulusal ve uluslararası platformlarda izlenmesi gereken politikalar ve talepler üzerinde durdu. Araştırmacı Yazar Adıgece Eğitmeni Alaattin Bayram ise “Adige Dili ve Dilin Doğuş Sürecinde Seslerin Oluşumu” konulu konferanslarını gerçekleştirdi. Program ses sanatçısı Betül Bilgin ve gençlerimizin sunumları ile sona erdi. Katılımcılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

{gallery}/haber/diaspora/2017/bandirma{/gallery}


nanKaffed

Share