KAFFED Basın Açıklaması

Sabah gazetesi 10 Kasım 2016 günü aylık “Abhazya” ekini yayınlamaya başladı. Başta Sabah gazetesi olmak üzere demokratik çoğulculuğa ve toplumumuzun kültürel zenginliğine önemli katkısı olacağına inandığımız bu güzel gelişmede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
 
Diğer basın kuruluşlarına da örnek olması gereken bu uygulama, maalesef anlamsız bir şekilde Gürcistan yönetiminin tepkisine yol açtı. Gürcistan’ın Türkiye büyükelçiliği tarafından koordine edildiği anlaşılan talihsiz tepkiler bu ülkenin saldırgan emellerini bir kez daha ortaya çıkartmıştır.
 
 
Tüm dünyanın bildiği gibi, Gürcistan soykırım uygulamak üzere 1992’de Abhazya’ya saldırdı. Bu saldırı başladığında Gürcistan’ın “Abhazya’dan sorumlu” bakanı Goga Khaindrava, “sadece 80,000 Abhaz var; 15,000 genci öldürerek genetik olarak Abhaz ulusunu yok edebiliriz” diyerek amaçlarını açıklamaktan çekinmedi. Her türlü olumsuzluğa karşın var oluş mücadelesi veren Abhazlar, Kuzey Kafkas halklarının da desteği ile ülkelerini işgalcilerden kurtardı, bağımsız bir devlet olarak Gürcistan ile iyi komşuluk ilişkileri kurmak istedi.
 
Fakat Gürcistan, Abhazya ile saldırmazlık anlaşması imzalamayı sürekli olarak ret etti, Abhazya’ya yönelik izolasyon politikaları uyguladı, tüm baskılarına karşın başarılı olamayınca da, “kolay lokma” olarak gördüğü Güney Osetya’ya 2008 Olimpiyatları’nın başladığı gün, 8 Ağustos 2008’da tekrar saldırmaktan çekinmedi.
 
Abhaz ve Oset halklarının tüm halklar gibi özgür ve barış içerisinde yaşama hakkını tanımayan, Abhaz ve Oset halklarının varolma kararlılığını anlayamayan Gürcistan yönetimi, inkar ve tehdit politikasını Türkiye’de de uygulamak istemektedir. Günlük bir gazetenin ayda bir Abhazya’dan haberler veren ek yayınlaması bile Gürcistan yönetimini bu derece rahatsız etmektedir.
 
Abhazya’ya yönelik izolasyon politikası ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü engellemeye çalışan Gürcistan yönetimi, şimdi de haber alma haklarını gasp etmeye çalışmaktadır.
 
Gürcistan yönetiminin saldırgan tutumunu kınıyor, bu tip girişimlere karşı Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşları kararlı tavır almaya davet ediyoruz. 
 
Gürcistan yönetimi baskı, tehdit ve yalan ile ne Abhazya’yı, ne de Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkasyalıları sindiremeyeceğini artık anlamalı, Türkiye’nin içişlerine ve toplumsal barışına müdahale etmekten vazgeçmeli, Abhazya ve Türkiye ile barış ve dostluk ilişkileri geliştirmenin yollarını aramalıdır. 
 
 
Kafkas Dernekleri Federasyonu
15 Kasım 2016

nanKaffed
Share