Abhazya Gönüllüleri Unutmadı

Gürcüstan birliklerinin 1992'de Abhazya'ya saldırmasından sadece bir gün sonra Sultan Sosnaliyev liderliğinde Kuzey Kafkasya'daki gönüllüler Abhazya'nın yardımına koştu. Bu nedenle her yıl 15 Ağustos Abhazya'da "Gönüllüler Günü" olarak hatırlanıyor.

Bu yıl etkinlikler saat 11:00'de Gudauta'daki Gönüllüler Anıtı'nda yapılan tören ile başladı. Abhazya'nın kurucu devlet başkanı Vladislav Ardzinba'nın mezarındaki törenden sonra akşam Askeri Zaref Devlet Müzesi'nde anma programı düzenlendi.

Gönüllüler Günü'nün 24. yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yapan Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, "Savaşın ilk gününden itibaren Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimiz Gürcü işgalcilere karşı Abhazya'nın korunması için yanımızda yer aldı. ... 1992-93 Anayurt Savaşı'nda 2000'den fazla gönüllü yer aldı. 260 gönüllü Abhazya'da şehit düştü. Kahramanlarımızı her zaman saygı ile anıyoruz. Onlar hez zaman halkımızın kalbinde yer alacaktır. Ancak kardeşlerimiz ile birlik olursak, güçlü bir ulus olarak varolabiliriz." dedi.

Anma törenlerine Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu başkanı Musa Şenibe ile Adıgey, Kabardey Balkar, Çeçenya ve diğer bölgelerden gönüllüler katıldı.

Abhazya devlet başkanı Hacimba, 15 Ağustos 1992'de Sultan Sosnaliyev ile birlikte Abhazya'ya gelen Zaur Hokonova ve Arthur Pshunokova (Kabardey Balkar) ve Hatam Necdet Meşfeşu (Adıgey) ile görüştü. Meschfeza of Adygea, which together with the Sultan Sosnaliev August 15, 1992 arrived in Abkhazia. Hacimba, "En zor döneminde Abhazya'ya geldiniz. Umarım bundan sonra hiçbir zaman bu durumda olmayız." dedi ve Kuzey Kafkasya ile Abhazya'yı birbirine başlayacak yolun en kısa zamanda yapılmasını istediklerini vurguladı.

Kaynak: Apsnypress
 

p>
nanKaffed

Share