Onlar Çerkesce Konuşuyor. Ya Siz?

Marina Hadipaş Moskova'da doğdu ve 2011 yılında liseden mezun olana kadar burada yaşadı. Üniversite eğitimi için İngiltere'ye gitti, 2015'de Royal Holloway University of London Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Marina şimdi Glasgow University'de Medya, İletişim ve Uluslararası Gazetecilik alanında yüksek lisans yapıyor.

Marina Adığey'i istediği kadara ziyaret edemezse de her zaman Adığe kültürüne ilişkin çalışmalar gerçekleştirdi. Moskova'da öğrenci iken "Çerkesler" halk oyunları topluluğunda yer aldı, Londra'ya gidince de "Gufab" halk oyunları topluluğunu kurdu. "Anayurt Düşleri: Türkiye'de Çerkes Diasporası" konulu çalışmasını mezuniyet tezi olarak hazırladı. Bu yıl Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen Uluslararası Adığe Dilibilimi Konferansı'nda "Teknoloji Çağında Adığe Dili" konulu tebliğini sundu.

Marina'nın son çalışması, "Onlar Çerkesce Konuşuyor. Ya Siz?" konulu video. Glasgow Üniversitesi'ndeki dünyanın dört bir yanından gelen arkadaşları Çerkesce konuşuyor ve Marina hepimize o çarpıcı sorusunu soruyor: Onlar Çerkesce konuşuyor, ya siz?

{youtube}G_gWWvse54M{/youtube}


Kaynak: Adığe Vakfı

p>
nanKaffed

Share