Medet Önlü Davasında Karar Verildi

Medet Önlü suikasti davasında karar duruşması 13 Mayıs 2016 günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuklu sanıklar Murat Aluç ve Mehmet Akif Cömert’in hazır bulunduğu duruşmaya Medet Önlü’nün ailesi, avukatları ile çoğunluğu Kafkas Diasporası’ndan oluşan kişiler izleyici olarak katıldı.

Sanıklardan Murat Aluç, esas hakkındaki savunmasını mahkemeye yazılı olarak verdi. Mahkeme başkanının söz vermesi üzerine Aluç, ”Kullanıldığımın farkına daha sonra vardım. Pişmanım” dedi. Sanık Mehmet Akif Cömert ise olayla herhangi bir alakasının olmadığını iddia etti.

Son savunmaların ardından kararı açıklayan mahkeme, sanık Aluç’a, “tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “ruhsatsız tabanca bulundurmak” suçundan da bir yıl hapis cezası verdi.

Sanık Cömert, “insan öldürmeye iştirak” suçundan 18 yıl, diğer sanıklardan İbrahim Şimşek “suçluyu kayırmak”tan 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken Hakan Şimşek, Ömer Şimşek, Mehmet Kara ve Cihan Çetinkaya aynı suçtan altışar ay hapse mahkum edildi.

Hiçbir sanığın cezası için takdiri indirim uygulamayan mahkeme, sanıklardan Hakan Şimşek, Mehmet Kara ve Cihan Çetinkaya’nın cezalarına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Davayı büyük bir kararlılıkla sürdüren avukat Erdal Doğan, Twitter'den yaptığı açıklamada "Medet Önlü cinayeti sanıklarından yakalananlar gereken cezaları aldılar. Şimdi sıra ilk sıra yakalanma kararı olan Ömer Peltek ve Rızvan Ezbulatov'da. Medet Önlü cinayeti yargılamasında yol alınmışsa bunda; ailenin çabası, Kafkas ve insan hakları kurumlarıyla medyanın desteği çok önemli olmuştur." dedi.


nanKaffed

Share