152 Yıllık Yas

Çerkesler, Çarlık Rusyası tarafından Kafkasya’dan 1864 yılında sürgün edilen ve büyük bölümü yollarda hayatını kaybeden ataları için her yıl olduğu gibi bu yıl da anma töreni düzenleyecek.

Merkezi Ankara’da bulunan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından “Gelenek ve Gelecek: Türkiye Çerkeslerinin Güncel Sorunları” konulu bir konferans düzenlenecek. 13 Mayıs Cuma günü düzenlenecek konferans ile “Sürgün ve Soykırımı Anma Haftası” programı başlatılacak. Türk İş Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan konferansta, “Türkiye-Rusya İlişkileri ve Çerkeslere Yansımaları” ve “Anadil Eğitimi ve Sorunları” ele alınarak değerlendirilecek.

İKİNCİ DURAK KOCAELİ

Kafkasya’dan sürgün sırasında sağ kalmayı başaranların ilk ayak bastıkları kara parçası olarak bilinen Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Kefken sahili de Çerkeslerin ikinci durağı olacak. 14 Mayıs Cumartesi günü Türkiye Çerkesleri sürgünün ve soykırımın mekânsal simgesi olan bu sahilde buluşacak. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Kocaeli’ne gelecek katılımcılar her yıl olduğu gibi bu yıl da karaya ilk ayak basanların sığındıkları mağaraları ziyaret edecek, hayatını burada kaybedenlerin mezarlarında dua ettikten sonra kortej oluşturarak sahile yürüyecek, denize karanfil bırakacak. KAFFED tarafından 21 Mayıs Cumartesi günü saat 15:00’de Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması yapılarak talepler dile getirilecek.

5 MİLYON ÇERKES

Kafkasya’da neredeyse 300 yıl süren kanlı savaşların ardından küçük topluluklar halinde yaşayan Çerkesler, düzenli Rus Ordusu’na yenilerek Osmanlı topraklarına sürgün edildi. Yanlarında eşyalarını getirmemeleri için karayolu yerine kırık dökük takalara bindirilerek Osmanlı topraklarına gönderilen Çerkeslerin pek çoğu sürgün yolunda hayatını kaybetti. Türkiye’de bugün halen 5 milyonun üzerinde Çerkes yaşıyor.

Kaynak: Hürriyet, 7 Mayıs 2016

p>
nanKaffed

Share