Balkanlarda Kafkas Rüzgârı

UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer alan Ohrid kentinde düzenlenen festivale katılan Adana Çerkes Kültür Derneği Gençlik Halk Oyunları Ekibi Makedonya’da gönüllerde taht kurdu.
 
Makedonya’nın Ohrid şehrinde düzenlenen “5. Çocuk ve Gençlik Folklor Festivali”ne bu yıl Türkiye’den Adana Çerkes Derneği Gençlik Halk Oyunları ekibi katıldı. 22-24 Nisan tarihleri arasında yapılan festivalde Adana Çerkes Derneği ekibinin Sozrash hareketli dansları kadar otantik kıyafetleri ve kostümleri ile de büyük ilgi gördü. Festivale katılan 7 ekibin gösterileri içerisinde Adana Çerkes Kültür Derneği gösterisi izleyenlerce ayakta coşku ve alkışla izlendi.
 
Ohrid Festivali düzenleme komitesi Başkanı Milenko Andreski, “Adana Çerkes Derneği’ne Sozrash ekibine ve Başkanı İsmail Güneş’e katılımları için teşekkür ediyorum. Balkanlarda Kafkasya rüzgarları estirdiler. Büyük bir beğeni ile izledik. Kendilerini önümüzdeki yıllarda yeniden ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” dedi.
 
Adana Çerkes Derneği Başkanı İsmail Güneş ise “Bu tür kültürel aktiviteler ülkeler arasında kalıcı köprüler kurmada büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda gençlerimizin uluslararası alanda bu tür faaliyetlerde yer alması hepimizin arzuladığı bir olay. Geleceğe bakışlarını değiştirmede ve vizyon kazanmada sanat ve kültür çok önemli bir role sahiptir" diye konuştu.
 
Gecenin sonunda katılımcılara plaketler sunulurken katılımcı ekipler bir sonraki yıl buluşmak üzere birbirlerine değişik hediyeler sundular.
 
div>
 
{gallery}/haber/diaspora/2016/Adana-Makedonya-2604{/gallery}
 

 

 

 

 


nanKaffed

Share