21 Mayıs Yaklaşırken…

Kafkas Dernekleri Federasyonu ve üye derneklerimiz 21 Mayıs'ın 152. yıldönümünde kapsamlı etkinlikler düzenliyor.

Kaffed tarafından ilk etkinlik 13 Mayıs Cuma günü düzenlenecek olan “Gelenek ve Gelecek: Türkiye Çerkeslerinin Güncel Sorunları” konulu konferans. Bu yıl düzenlenen konferansta, geçmiş yıllarda düzenlenenlerden farklı olarak geleceğe bakılıyor. Konferansta, Türkiye Çerkesleri açısında önemli olan iki konu, “Türkiye-Rusya İlişkileri ve Çerkeslere Yansımaları” ve “Anadil Eğitimi ve Sorunları” masaya yatırılacak. (Konferans programı için tıklayınız.)

14 Mayıs Cumartesi günü Kefken Karaağaç ve Babalı köylerinde anma etkinlikleri düzenlenecek. Bilindiği gibi Kaffed'in girişimleri sonucu bu bölgedeki tarihsel mirasın korunması amacıyla mağaraların bulunduğu Babalı Sahili SİT alanı olarak ilan edildi. Babalı sahilindeki mağaralar ve Karaağaç köyündeki mezarlık o dönem yaşanan trajedinin günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş şahitleri.

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün tarihi simgesi nasıl 21 Mayıs ise, anayurttaki mekansal simgesi nasıl Soçi ise, diasporadaki mekansal simgesi de mezarlığıyla, mağaralarıyla, ilk Soykırım ve Sürgün Anıtı'yla artık Kefken. İşte bu nedenlerle Kaffed tarafından diaspordaki Çerkes Soykırımı ve Sürgünü anma etkinliği 14 Mayıs günü Kefken'de düzenleniyor. 21 Mayıs günü ise hem anayurttaki anma etkinliklerine katılacağız, hem de Türkiye'nin her yanında üye derneklerimizin gerçekleştireceği etkinlikler ile yaşadığımız tarihsel trajediyi ve haklı taleplerimizi güçlü ve yaygın bir şekilde kamuoyuna anlatacağız.

“152. Yılda Karadeniz'in İki Yaka'sındayız” şiarıyla bu yıl da Nalçik'de düzenlenen etkinliklere kurumsal olarak katılıyoruz. 19-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan programa katılmak isteyenler, Kaffed Genel Merkezi'nden ayrıntılı bilgi alabilirler.

21 Mayıs Cumartesi günü saat 15:00'de Ankara'daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması yapacak ve haklı taleplerimizi dile getireceğiz.

21 Mayıs anma etkinliklerine ilişkin Kaffed Genel Merkezi ve üye derneklerimiz tarafından düzenlenecek etkinlik haberlerini programlar kesinleştikçe 21 Mayıs web sayfamızdan ve Facebook üzerinden paylaşacağız.

21 Mayıs sayfası için tıklayınız.
Facebook sayfamız için tıklayınız.

Halkımızın sorunlarına duyarlı olan, atalarımızdan bize miras kalan dilimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi yaşatma kararlılığında olan tüm Çerkesleri ve Çerkes dostlarını, bu anlamlı günlerde bir arada olmaya ve 21 Mayıs etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu
 

 

p>
nanKaffed)

Share