Dünya Çerkes Birliği Toplantısı Yapıldı

Dünya Çerkes Birliği ( DÇB ) toplantısı 19.12.2015 tahinde Nalçik' te düzenlendi. 
 
Toplantıda Suriye'den gelen Çerkeslerin uyum sorunu tartışıldı. Mafehable ve Panexes örneklerinin tüm dönüşçüler için daha uygun bir model olacağı ifade edildi.
div>
 
Oturum izni ve pasaport kolaylığı çalışmalarının, birinci komitede görevli isimlere ek olarak Zaurbi Nahuşev, Kasbolat Dzamıhov, İshak Meşbaşe ve Petr İvanov' un da katılımıyla bir çalışma yapılmasına, dönüşçülerin sorunlarıyla ilgili olarak 3 aylık periyotlarda öğrenci ve dönüşçülerin sorunlarını çözebilecek bürokratlar ve parlemento mensupların katılmıyla toplantılar gerçekleştirilmesine karar verildi. 
 
Dönüşçüler ve öğrencilere yönelik baskı ve tehditlerle ilgili olarak Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı adına toplantıya katılan Artem Kajayev, mevcut tüm somut olaylarla ilgili kendilerine dilekçe ile müraacat edilmesi halinde işlem yapmaya ve uğranılmış haksızlıkları ortadan kaldırmaya hazır olunduğu belirtildi. Bu konuda DÇB' nin de kapılarının sonuna kadar açık olduğu ve bu tür müraacatlar için bilgi, tercüme, avukatlık hizmeti gibi ihtiyaç duyulan her konda öğrenci ve dönüşçülerin arkasında olunduğu belirtildi. Bu tür müraacatlar için dönüşçülerden bir temsilci seçilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca 2016 yılının Meşbaşe İshak Yılıve DÇB' nin 25. Yılı olması dolayısı ile çeşitli etkinliklerin yapılmasına karar verildi.

nanKaffed
Share