Suriyeli Çerkesler Ankara Çerkes Derneği’nde Buluştu…

Suriye'de devam etmekte olan savaş nedeniyle Türkiye'ye göç eden ve Ankara'da ikamet eden Suriyeli Çerkes ve Çeçen aileler Ankara Çerkes Derneği'nde buluştu. Dernek gençlerinin organize ettiği akşam yemeğine Kafkas Dernekleri Federasyonu başkanı Yaşar Aslankaya ve Ankara Çerkes Derneği başkanı Murat Özden katıldı. 
 
Yemek, Çerkes Derneği başkanı Murat Özden'in konuşmasıyla başladı. Özden, katılan tüm ailelere hoşgeldin dileklerini ilettikten sonra Ankara'ya geldiklerinden beri yaşadıkları sıkıntı ve sorunlara çözüm bulmak için ellerinden gelenleri yapacaklarını söyledi. Aileler ile sürekli iletişim halinde olacaklarını belirten Özden, derneğin de onların bir evi olduğunu burda misafir degil de ev sahibi olduklarını söyleyerek her zaman beraber olmak istediklerini dile getirdi. 
 
Kaffed başkanı Yaşar Arslankaya ise katılımcı ailelere hitaben: "Bu üzücü, yıkıcı olaylar nedeniyle tanışmış olmak bizleri derinden üzüyor. Ancak insanın hayatı boyunca başına mutlaka birşeyler geliyor. Ve insan yaşadıkça acı bir şekilde öğreniyor. Çerkeslerin yaşadığı tüm topraklarda böyle acı şeyler yaşanmasın ve hep beraber mutlu bir şekilde yaşamayı Allah bizlere nasip etsin. Umarim bu acı olaylar bir an once biter ve bütün herşey yoluna girmiş bir şekilde ailelerinize, akrabalarınıza ve geride bıraktıklarınıza kavuşursunuz. Söylenecek çok şey var fakat Allah bizlere daha fazla acı yaşatmasın diyelim. Ve bu birlikteliğimizi her zaman tekrarlayalım, daha çok bir araya gelelim. İyi günümüzde, kötü günümüzde birbirimizin yanında olalım. Organizasyonu gerçekleştiren gençlere de özellikle teşekkür ediyorum, sağolsunlar. Hepiniz için iyi niyetlerimi tekrarlıyorum. " dedi.
 
Oldukça samimi ve neşeli bir ortamda gerçekleşen akşam yemeği bitiminde çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla herkes birbirlerine sarılarak ve en yakın zamanda buluşma sözü vererek dernekten ayrıldılar.
 
Haber: Şamil Keleş
 
{gallery}/haber/diaspora/2015/suriyeli_cerkesler{/gallery}

nanKaffed
Share