KAFFED Anavatan’a Dönen Soydaşlarımıza Yapılan Baskıların Takipçisi

Türkiye’den kesin dönüş yaparak Anavatan'a yerleşen soydaşlarımızın son zamanlarda Rusya-Türkiye gerginliğinden dolayı çeşitli baskılara maruz kalmalarıyla ilgili gerekli mercilerle irtibata geçildi. Rusya Federasyonu Büyükelçiliği yetkililerine durum iletilerek sorunun bir an önce çözülmesi talep edildi.
 
Türkiye’den Maykop’a kesin dönüş yapan Khuade Adnan isimli soydaşımızın iş yerine yönelik çeşitli baskılar yaşanmış ve bunun neticesinde haksız yere alıkonulmuştur. 16.12.2015 tarihinde saat 11.00’ da yapılan duruşmada Khuade Adnan ile beraber kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ve Hanskaya Cezaevine götürülmüşlerdir.
 
 KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yönetim kurulu üyeleri Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey G. Karlov ile geçen hafta görüşmüş, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin toplumumuza yansıyan olumsuz etkilerinin giderilmesi konusunda yapılan görüşmede her iki taraf da yaşanan siyasi krizden Çerkeslerin olumsuz etkilenmelerinden duydukları üzüntüyü dile getirmişlerdi. Krizin toplumumuza yönelik etkilerinin azaltılması için birlikte çalışılması hususunda mutabakata varılmıştı.
 
Rusya Federasyonunun kendi anayasası ve tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerce garanti altına alınan insan hakları ilkelerine saygı çerçevesinde, Türkiye’deki ve anavatanımızdaki Çerkesler nezdinde büyük rahatsızlık uyandıran bu olayın bir an önce çözümlenerek Rusya Federasyonu’nca alıkonulan Khuade Adnan, kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida’nın serbest bırakılması, uygulanan haksızlığın giderilmesi ile bu tip olaylara tekrar maruz kalınmaması için gerekli önlemlerin alınması talep edildi. 
 

nanKaffed
Share