Medet Önlü Cinayeti Sanığı Tatilde Yakalanamıyor

İkİ yıl önce Ankara’da öldürülen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü davasının 3. Duruşması dün yapıldı. Cinayet davasının firari sanıklarından Ömer Peltek’in tatil fotoğrafları duruşmaya damgasını vurdu. Önlü ailesinin avukatı, Peltek’in tatil fotoğraflarını dosyaya sundu. Mahkeme, ortaya çıkan yeni fotoğraflarla birlikte emniyete yeni bir yazı yazılmasına karar verdi.

22 Mayıs 2013’te, işyerinde öldürülen Medet Önlü ile ilgili açılan davanın duruşması dün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Ömer Aluç duruşma salonuna getirilirken, Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Akif Cömert ise SEGBİS sistemi ile ifade verdi.

BODRUM’DA TATİL YAPTI
Önlü’nün eşi çocukları ve kardeşlerinin katıldığı duruşmada dosyaya firari sanık Ömer Peltek ile ilgili ortaya çıkan yeni fotoğraflar sunuldu. Tetikçi Ömer Aluç ile birlikte Önlü’nün ofisine kadar giden Peltek’in Bodrum’da tatil yaparken çekilmiş fotoğrafları dosyaya girdi. Peltek’in bir arkadaşının Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafları mahkemeye sunan Önlü ailesinin avukatı Erdal Doğan “Ömer Peltek’in Facebook sayfasına eriştik. Buna ilişkin dokümanları mahkemeye sunduk. Bu konu üzerinde durulup Ömer Peltek’in yakalanmasının çabuklaştırılması için mahkemece yeniden aynı yönde yazı yazılmasını istiyoruz” dedi.

INTERPOL AZMETTİCİNİN PEŞİNDE
Mahkeme heyeti duruşmada, dosyaya giren evraklara ilişkin de bilgi verdi. Buna göre cinayetin azmettiricisi olan Rus Rızvan Ezbulatov’un yakalanması için hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı; Ezbulatov’a ilişkin arama işleminin sürdüğü belirtildi.

SIKI BİR ARAMA YAPIN’
Mahkeme firari sanıklar Ezbulatov ve Peltek için çıkarılan tutuklama kararının devamının yanı sıra, tutuksuz yargılanan İbrahim Şahin’in ‘adli kontrol şartı kalksın’ talebini de geri çevirdi. Mahkeme, Bodrum’da tatil yaptığı ortaya çıkan Peltek için ise “Sanığın sıkı suretle soruşturulup yakalanmasının bir an önce sağlanması için ilgili emniyet birimlerine yazı yazılmasına” karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması için ise 27 Ekim’e gün verildi.

Kaynak: Hürriyet, 2 Ekim 2015

p>
nanKaffed

Share