Adıgey Cumhuriyeti 24 Yaşında

Adıgey Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 23. yılı 10 Ekim günü Cumhuriyetin başkenti Maykop'ta düzenlenen etkinlikler ile kutlandı. Adigey Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlamak amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Çerkes Kültür Festivali 1-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Festival kapsamında Çerkes kültürünü yansıtan konserler, sergiler, konferanslar ve yarışmalar düzenlendi.

Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Yardımcısı Aminat Soobtsokova, Uluslararası Çerkes Kültür Festivali'nin Adıgey'in kültürel yaşamında önemli bir yer edindiğini, bu yıl düzenlenen festivale çeşitli ülkelerden 300'den fazla sanatçının katıldığını söyledi. Festival kapsamında "Çerkesler: Geleneksel ve Profesyonel Kültürün Etkileşimi ve Bağımsızlığı" konulu bir bilimsel konferans da düzenlendi.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalardan biri de "Çerkes Peyniri" yarışmasıydı. Adıgey Cumhuriyeti'nin tüm bölgelerinden 40 peynir üreticisinin katıldığı festivalde Büyük Ödül'ü Tahtamukayski bölgesinden Aminat Çuyako aldı.

Adıgey Cumhurbaşkanı Aslan Thakışinov festivalde yaptığı konuşmada "festivalin Adıgey'e değer veren, Adıgey'in başarılarından gurur duyan herkesi birleştirdiğini, Adıgey'de yaşan insanların en önemli başarısının da barış, uyum, dostluk ve karşılıklı anlayış" olduğunu söyledi.

Adıgey Özerk Bölgesi, ilk Cumhurbaşkanı Carım Aslan'ın öngörülü çalışmaları sonucu 3 Temmuz 1991 günü "Cumhuriyet" statüsü kazanmıştı. Adıgey Cumhuriyeti'nin kuruluşunda emeği geçen herkesi saygı ile hatırlıyoruz.

 

 

 


nanKaffed

Share