Abhazya Bayrak Günü Kutlu Olsun…

23 Temmuz günü Abhazya'da "Abhazya'nın Bayrak Günü" olarak kutlanıyor.

p>

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın; 2008 yılında Abhazya Parlamentosu’na verilen kanun teklifini onaylaması ile 23 Temmuz tarihi "Abhazya'nın Bayrak Günü" olarak kabul edilmiştir. Her yıl Abhazya'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 

Bizde bu özel günü kutluyor, bayrağımızın sonsuzadek Abhazya semalarında dalgalanmasını diliyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

p>

 

 

Abhazya Bayrağı

p>

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı 23 Temmuz 1992 tarihinde kabul edildi. 22 gün sonra 14 Ağustos 1992 tarihinde Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Abhazya'daki demiryollarının kontrol edilmesi amacı ile Abhazya'ya girdi ve 13 ay sürecek olan Abhazya-Gürcistan savaşının başlamasına neden oldu.

Abhazya Bayrağı Abhaz Ressam Valeri GAMGİYA tarafından çizildi.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Bayrağı: Uzunluğuna olmak üzere yedi adet, dördü yeşil ve üçü beyaz çizgilerden oluşuyor. Beyaz çizgiler; Abhazya'nın maneviyatını, yeşil çizgiler (su yeşili) gençlik ve yaşamı simgeliyor. Abhazya bayrağının solt üt köşesinde üç çizgi genişliğinde olmak üzere ve bayrağın %38'ini kapsayacak biçimde, taban rengi "erguvan" olan zemin üzerine yerleştirilen "açık el" ve yedi adet "yıldız" dan oluşuyor. VIII. Yüzyıl Abhazya Krallığının sembolü olan "açık el" beyaz renkte ve Abhazya'nın "kardeşliğe ve konukseverliğe" vermiş olduğu önemi simgeliyor. "Açık El" sembolünün üzerinde bulunan beyaz renkte yedi adet yıldız ise Abhazya'nın yedi tarihi bölgesini simgeliyor.

 


nanKaffed

Share