İlkkurşun Köyündeki Yol Çalışmasına Tepkiler Devam Ediyor

Kurtuluş Savaşı’nın simgesi İlkkurşun Köyü’nün zeytinlik ve meraları, yol yapım çalışması nedeniyle tehlike altında.
İzmir–Ödemiş arasındaki devam eden yol genişletme çalışmaları kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü, Ödemiş’e bağlı İlkkurşun Köyü’nün 800 metre ilerisinden geçen otoyola yeni bir yol eklenmesine karar vermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda Yunan Ordusu’na ilk kurşunun sıkıldığı İlkkurşun Köyü sakinleri ise köyün zeytinlik ve meralarının zarar göreceğini belirterek söz konusu kararı çeşitli eylemlerle protesto ediyorlar.
 
Bu kapsamda 11 Temmuz 2015 Cumartesi günü, İlkkurşun Köyünde saat 14:00 de bir toplantı yapılacaktır. Toplantıya bölge dernekleri ile birlikte Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya başkanlığında bir heyette katılacaktır.
Konu ile ilgili olarak İzmir Çerkes Derneği’nin kamuoyu duyurusu aşağıdaki gibidir:
 
Sayın Üyelerimiz, Hemşehrilerimiz,
İzmir Çerkes Kültür Derneği olarak İzmir’in üç Çerkes köyünden ikisi olan Arıkbaşı ve İlkkurşun Köyü’nde karayolu gerekçesiyle yapılmak istenen tarımsal alan, doğa ve ağaç katliamının karşısında; köylerimizin ve köylülerimizin yanındayız. Burada yapılmak istenen yolun köylülerin karşı olmasına rağmen zorla ve anlaşılmaz bir şekilde dayatılmasını Türkiye’nin demokratik anlayışının bir göstergesi olarak algılıyoruz. ”Halk için! Halka Rağmen! “ anlayışının bir örneğini görüyoruz. Köylülerimizin taleplerini ve kamu yararını gözetmeksizin uygulanmak istenen karayolu yapımının, İzmir Çerkes Kültür Derneği olarak tamamen karşısında olduğumuzu, bu çerçevede 11 Temmuz 2015 Cumartesi günü saat 14:00’de İlkkurşun köyünde yapılacak olan toplantıya destek verdiğimizi ve insanlarımızın her türlü hak arama mücadelesinde bu desteği sonuna kadar devam ettireceğimizi bildiririz.
İzmir Çerkes Kültür Derneği
div>
nanKaffed
Share