Doğu Akdeniz Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı Gerçekleşti

15 Mart Pazar günü İskenderun Derneğinin ev sahipliğinde toplanan Başkanlar Kurulu ve Ortak Akıl Toplantısı İskenderun Karaağaç Mikado Restaurant’ta gerçekleştirildi. Kaffed Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ertan Koyuncu, Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Göksun, Afşin, Reyhanlı ve İskenderun dernek başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ilk kez halka açık olarak yapıldı. Özel gündemi nedeniyle 2015 seçimlerinde aday adaylıklarını açıklayan Syn.Yalçın Karadaş, Syn.Tamer Apiş, Syn.Mehmet Oğur ve Syn.Adnan Açıkel’de davetliler arasındaydı. 

Toplantı üç bölüm halinde gerçekleşti:     

Birinci bölüme İskenderun Dernek Başkanı Syn.Saniye Tokmak’ın açılış konuşmasıyla başlandı .Bu bölümde 21 Mayıs Yas ve Anma Günü,Kaffed’in 30 Temmuz Anavatan gezisi, Nart Dergisi abonelik durumu, Xabze ve bölge derneklerini koordinasyonu maddeleri görüşülürken soydaşlarımızın söz alarak düşüncelerini kurulla direk paylaşma imkanı bulması fikir çeşitliliği sağladı.Özellikle 21 Mayıs Yas Günü maddesinde Kaffed temsilcisi  Syn. Ertan Koyuncu’ya çok sayıda soru ve görüş iletildi.

İkinci bölüm Adıge Dil Günü kutlamalarına ayrıldı. Bu konuda Kaffed bünyesinde yoğun çalışmalarıyla bilinen Syn. Ertan Koyuncu konuşmasında federasyonun Anadil konusunda ki çalışmalarına değindi ve bölge derneklerinin sorumluluklarına vurgu yaptı. Yazar-mimar kimliğiyle tanına Syn.Yalçın Karadaş ise Çerkes Dili ve Tarihçesi hakkında bilgi verdi.Bölüm İskenderun Derneği Adıge Dil Kursu Eğitmeni Syn.Anjela Chetyz’in hazırladığı sunum ve konuşmasıyla sona erdi.

Üçüncü ve son bölüm Hatay’da çeşitli partilerde üç çerkes aday adayının olması ve İstanbul 2. Bölgeden Bağımsız bir adayın ortaya çıkışıyla 2015 seçimleri ve Çerkesler adı altında gerçekleştirildi.Açılışı İskenderun Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Doğan Çerkesler ve Siyaset ilişkisini genel bir bakış açısıyla ele aldığı konuşmasıyla yaptı.

İlk konuşmacı HDP Hatay Aday Adayı Mehmet Oğur konuşmasında siyasi mücadele içerisinde Çerkes kimliğiyle bulunduğuna vurgu yaparken Kaffed’in açıkladığı 8 ilkeye sahip çıktığını belirtti.Çerkeslerin demokratik haklarına ulaşmasının yolunun diğer halklarla beraber yürümekten geçtiğini ifade ederken  tüm halkların barış içinde ve demokratik bir biçimde beraber yaşaması hedefimizdir dedi.

CHP Hatay Aday Adayı Tamer Apiş ise konuşmasında derneklerde aldığı görevler ve siyasi kariyeri hakkında bilgi verdi.Kaffed’in önderliğinde bir bütün olarak demokratik haklarımızı talep etmek zorundayız dedi ve bir çerkes olarak buna talip olduğunu ve mecliste de takipçisi olacağını ifade etti.

MHP Aday Adayı Adnan Açıkel Ankara’da bulunduğu için toplantıya katılamayacağını belirtti ancak telefonla arayarak birlik beraberlik mesajı verdi.

İstanbul’dan aday olmasına rağmen İskenderun Derneğinin daveti üzerine toplantıya katılan  Syn.Yalçın Karadaş bölge halkından yoğun ilgi görürken konuşmasında adaylık sürecinin nasıl şekillendiği,neden partili değilde bağımsız aday olmayı tercih ettiğini anlattı.Türkiye Çerkeslerinin oluşturduğu temsili xase’nin ortak adayı olmaya aday olduğunu ve bu tür toplantıları çok önemsediğini belirtti.Farklılıklarımızı ve ve siyasi kimliklerimizi koruyarak yanyana gelme,birlikte görülme idealimin gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum ifadesiyle toplantının önemine vurgu yaptı.Ayrıca Syn.Karadaş 14 Mart Cumartesi günü Kahramanmaraş’ta Adıge Dil Günü etkinliklerine de katıldı ve soydaşlarından görüş aldı.

Bölüm sonunda Aday Adayları katılımcıların sorularını cevapladı.Her yaştan soydaşımızın ilgi gösterdiği ve bölge dernek başkanları ,aday adayları  ve soydaşlarımız tarafından çok verimli bulunan toplantı akşam yemeği ile son buldu.  


nanKaffed

Share