Kaffed “Dönüş Günü” için Abhazya’ya Başvurdu

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Abhazya'da "Dönüş Günü"nün kutlanması için Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba'ya başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda, Abhazya ve diaspora açısından çok önemli olan dönüş politikası doğrultusunda Abhazya ve diasporada bir günün "Dönüş Günü" olarak ilan edilmesi ve bu günün bayram havasında kutlanılmasının önemi vurgulandı. Yapılan başvuruda Suriye'den Abhazya'ya kitlesel dönüşün başarıyla gerçekleştirildiği 6 Haziran gününün Dönüş Günü olması önerildi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba'ya gönderilen mektubun Türkçesini okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.


Sayın Raul Hacımba
Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı

Sayın Devlet Başkanım,

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi anavatanlarında azınlık durumuna düşürülmüş halklar için diasporaları çok önemlidir. Diasporada yaşayanların anavatanlarına dönmeleri bir hak, anavatan için ise çok önemli bir katkı/katılımdır. Bu nedenle biz Adıgeler ve Abazalar için anavatana dönüş en önemli konulardan bir tanesidir.

Anavatana dönüş, bir devlet politikası olarak çok yönlü çalışma gerektirmektedir. Bu çalışmalardan biri de dönüşün gündemde tutulması, anavatanlarına dönüş yapmış olanların hatırlanması, dönemeyenlere dönüşün hatırlatılması için anavatana dönüşün bir gün olarak anavatanda kutlanmasıdır.

Adıgey Cumhuriyeti, Yugoslavya'nın dağılması sonucu yaşanan problemler nedeniyle Kosova bölgesinde yaşayan Adıgeleri 1 Ağustos 1998 yılında devlet başkanı Carım Aslan'ın talimatıyla tahliye ederek Adıgey'e getirmiştir. 124 Adıgenin Adıgeye getirildiği 1 Ağustos günü Adıgey Parlementosunun aldığı bir kararla 15 yıldır dönüş günü olarak kutlanmaktadır. Ağırlıklı olarak anavatanına dönüş yapmış olanların programı üstlendikleri bu gün bir festival havasında kutlanmaktadır. Anavatan ve diaspora sanatçılarının, folklor gruplarının katıldığı bu festivalde çok değişik etkinlikler, yarışmalar yapılmakta belli konularda ödüller verilmektedir.

Sayın Devlet Başkanım,

İç savaş nedeniyle Suriye'de yaşayan Abazalardan anavatanına dönmek isteyenler 3 kafile halinde 5 Mayıs-6 Haziran 2012 tarihleri arasında tahliye edilerek Abhazya'ya getirilmişlerdi. Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak yukarıda saydığımız gerekçeler ile toplam 500 soydaşımızın tahliyesinin tamamlandığı 6 Haziran gününün Abhazya'da dönüş günü olarak kutlanmasını öneriyoruz. 21 Mayıs anmalarının sonrasına denk gelecek bu günün, bir bayram havasında kutlanmasının, Abhaz halkı için bir moral ve motivasyon olacağına inanıyoruz.

Söz konusu önerimizin değerlendirilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Yaşar Aslankaya
Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

 


nanKaffed

Share