Kaffed Yönetim Kurulu Toplandı

Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, 18 Ekim 2014 tarihinde Kaffed Genel Merkezinde toplandı. Yapılan toplantıda gündem maddeleri üzerinde görüşme ve değerlendirmeler yapıldı.

Anadil eğitimi ve Seçmeli Dersler ile yapılan görüşmelerde aşağıdaki konular vurgulandı:

* 2014-2015 Öğretim Döneminde Kayseri Merkezde 5, Kaynar’da 3, Karakuyu’da 2, Düzce’de 1, Hendek’de 1 sınıf olmak üzere toplam 12 sınıf açıldı.

* MEB ile Kaffed arasındaki resmi protokol çerçevesinde Federasyonumuz tarafından hazırlanan 6. Sınıf ders kitapları bakanlığa teslim edildi.

* Sınıf açılan yerlerde derneklerimizin aileler ile yapmış olduğu birebir görüşmeler, seçmeli dersi seçen öğrenci sayının artmasında çok etkili olmuştur. Bu konuda etkili çalışmalar yapan Kayseri, Düzce ve Hendek derneklerinin çabaları takdirle karşılanmıştır.

* Seçmeli ders müracaatları sırasında okullarda yaşanan sorunlar ve bazı müracaatlara rağmen sınıf açılmamasının nedenlerinin araştırılarak rapor edilmesi gerektiği belirtildi. Hem bu amaçlar hem de önümüzdeki döneme ailelerin ve derneklerimizin daha hazırlıklı olmasını sağlamak için özel çalışma grubu oluşturuldu.

Çerkes Sürgün ve Soykırımının 150. Yılı etkinlikleri çerçevesinde, 150. yıl biterken Çerkesleri nasıl bir gelecek beklediği ve bölgemizde yaşanan olayların Çerkesler üzerindeki olası etkilerinin ele alınacağı bir konferansın organizasyonu için çalışma başlatıldı.

Türkiye ve bölge ülkelerde her geçen gün artan şiddetin ve bu durumun Çerkesler üzerindeki mevcut etkileri ile bundan sonraki muhtemel etkileri görüşüldü.

Kaffed-Abhazya Çalışma Grubu faaliyetleri konusunda bilgilendirme yapıldı.

Kaffed-Adıgey Çalışma Grubu'nun organizasyonunda gerçekleşen, 5 Ekim Adıgey Cumhuriyet kutlamalarına katılım ve kutlamalar sırasında Kaffed heyetiyle Adıgey yetkilileriyle yapılan görüşmeler konusunda bilgilendirme yapıldı.

Aynı günlerde Uluslararası Adıge Müzik Festivaline katılan Çorum Kafkas Kültür Derneği Hatti Dans Ekibi ve Ankara Çerkes Derneği Badin müzik grubunun müzik grubunun gösterilerinin, anavatandaki soydaşlarımız tarafından büyük beğeni topladığı belirtildi. Anavatan diaspora arasındaki ilişkileri, örgütsel ve bireysel anlamda güçlendiren böylesi etkinliklerin sürekliliğinin önemi vurgulandı

 


nanKaffed

Share