Mersin’de Çifte Bayram Kutlandı

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği bu yıl Geleneksel Ayaayra etkinliğine Dünya Adige Günü kutlamasını ekledi ve üyelerine çifte bayram sundu.
 
İlk kez geçen yıl Akpınar Köyü Komitesinin başlattığı Ayaayra kutlamasının ikincisi bu yıl Mersin Derneğinin programı ile yapıldı. Kabardey Balkar Parlamentosu'nun 20 Eylül tarihini Dünya Adige Günü ilan etmesi üzerine hem Abhazya Zafer Bayramı hem de Dünya Adige günü birlikte kutlandı. 500 kadar misafirin katıldığı toplantı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Erdemli Alata tesislerinde yapıldı. Katılımcılar için Dernek önünden otobüs kaldırıldı. Suriye'den gelip Mersin'de ikamet eden Çerkesler için ayrı bir servis aracı ayarlandı ve etkinliğe katılımları sağlandı.
 
Dernek Başkanı Ali Rıza Cihan, tarihin sıkıntılı günlerini unutmayan Çerkeslerin, zaferleri ve Çerkes kültürünün güzelliğini vurgulayan böyle günleri de yaşatması gerektiğini söyledi. Abhazya Şehitleri için yapılan saygı duruşundan sonra Federasyonumuz adına Yönetim Kurulu Üyeleri Ş. Şamil Koç ve Ertan Koyuncu, son dönem faaliyetlerini anlattılar ve katılımcıların bayramını kutladılar. 
 
Toplantıya Adana Çerkes Derneği Başkanı İsa Elagöz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Sadiye Köyü Derneği'de katıldılar. Üyemiz Metin Özger tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmak üzere başlatılan "Türkiye Abhazya'yı Tanısın" konulu imza kampanyası üyelere duyuruldu. İmza kampanyası yanında üyelerin duygu ve düşüncelerini belirtmeleri için açılan anı defteri yoğun ilgi gördü. Dernek tarafından ikram edilen yemekten sonra, çocukların çuval yarışı, gençler ve yetişkinlerin ip çekme yarışı gibi eğlenceler yapıldı. Daha sonra gençlerin başlattığı düğün hava kararana kadar sürdü. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Duman tarafından yapılan kapanış konuşmasıyla etkinlik sona erdi.
 
Her zamanki gibi gençler etkinlik alanının temizliğini elbirliğiyle yaptılar.Etkinliğe katılan tüm üye ve misafirlere, özellike hazırlık konusundaki gayretleri için gençlere ve ikramlarla bayramı bayram yapan hanım kardeşlerimize teşekkür ederiz. 
 
{gallery}/haber/diaspora/2014/ayaayra mersin{/gallery}

nanKaffed
Share