Çerkeslerin Sürgünü Konferansı Düzenlendi

Kafkas Araştırma Kültür Dayanışma Vakfı (Kafdav) ile Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed) tarafından düzenlenen "Anavatanlarından Sürülüşlerinin 150.Yılında Çerkesler" konulu uluslararası konferansın ilk üç oturumu 27 Eylül günü Ankara Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda düzenlendi. Yoğun bir ilgi gören konferans katılanların beğenisini kazandı.

Kafdav Başkanı Muhittin Ünal, Kafdav Bilim Kurulu Üyesi Ayla Sevim ve Kaffed Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Mutlu Alkış'ın açılış konuşmalarından sonra başlayan konferansın ilk oturumunda Doç.Dr. Marem DOLGİYEVA (İnguş Devlet Üniversitesi, Ordjonikidzevskaya, İnguşetya) "Çeçen İnguş Göçürmeleri" ve Dr. Mihail TXAYTSIXOV (Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Araştırma Enstitüsü, Çerkessk, Karaçay Çerkes) "Abazin Göçleri ve Osmanlı İmparatorluğu’nda İskanları" konularındaki tebliğlerini sundular. Üniversitesinden izin alamadığı için konferansa katılamayan Prof.Dr. İgor KUTSENKO'nun (Krasnodar Kuban Üniversitesi, Krasnodar, Rusya Federasyonu) "Adigelerin Sürgünü ve Sonuçları" başlıklı tebliğini Dr. Georgy ÇHOÇİYEV okudu.

Öğleden sonra yapılan ikinci oturumda Dr. Svetlena KUDAYEVA (Maykop Teknoloji Üniversitesi, Maykop, Adıgey) "Adigelerin Göçürülmesi ve Sonuçları", Dr. Fatima OZOVA: (Karaçay Çerkes Araştırma Enstitüsü, Çerkessk, Karaçay Çerkes) "Rus Arşiv Belgelerine Göre Göçürmeler" ve Dr. Georgy ÇHOÇİYEV (Vladikafkas Sosyal Bilimler Enstitüsü, Vladikafkas, Kuzey Osetya) "Diyaspora Çerkeslerinin Birinci Dünya Savaşı Sonunda Geri Dönüş İçin İngiltere’ye Müracaatları" konulu tebliğleri sundular.

Üçüncü oturumda Doç.Dr. Cahit ASLAN (Çukurova Üniversitesi, Adana) "Göçten Soykırıma Çerkes Gerçeği", Dr. Margarita DOBREVA (Balkan Araştırmaları Enstitüsü, Sofya, Bulgaristan) "Bulgaristan Milli Kütüphanesine Bağlı Oryantal Bölümünün Lom Şehri Fonundaki Çerkeslerle ilgili Osmanlıca Belgeler" ve Kemal JELOKA (Amman University, Amman, Ürdün) "İsrail, Ürdün ve Suriye’ye Göçler" konularındaki çalışmalarını sundu. Prof.Dr. Timur AÇUGBA'nın (Abhazya Üniversitesi Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü, Sohum, Abhazya) "Abhaz Göçleri ve Evreleri" başlıklı tebliği Dr. Mihail TXAYTSIXOV tarafından okundu.

Konferansın 4. oturumu 17 Ekim 2014 günü saat 14:00-16:30'da Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda yapılacak. 4. oturumda "Etnik Temizlik ve Kölelik: 19. Yüzyılın İkinci Yarısında Çerkes Halkının Maruz Kaldığı İki Musibet" tebliği Prof.Dr. Ehud TOLEDANO (Tel Aviv University, Tel Aviv, İsrail), "Çerkeslerin Sürgünü ve Orta Doğu'ya Yerleştirilmeleri" tebliği Dr. Alexandre TOUMARKINE (Orient Institut, İstanbul) ve "Sürgünde Direniş: Çağdaş Orta Doğu'da Çerkes Kimliği ve Aidiyeti" tebliği Prof.Dr. Dawn CHATTY (Oxford Üniversitesi, Londra, İngiltere) tarafından sunulacak.

Konferansta sunulan tüm tebliğler Kafdav tarafından orijinal dillerinde ve Türkçe tercümeleri ile birlikte yayımlanacak.

Kafdav Başkanı Muhittin Ünal başta olmak üzere bu önemli uluslararası konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyoruz.


"Anavatanlarından Sürülüşlerinin 150. Yılında Çerkesler" konferansı Sayın Mole Levent Kaplan tarafından videoya kaydedilmiştir. Videoları Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

p>

{gallery}/haber/federasyon/2014/kafdav-konferans{/gallery}


nanKaffed

Share