Ayaayra Coşku ile Kutlandı

Abhazya Zafer Bayramı Ayaayra coşku ile kutlandı. Kafkas Dernekleri Federasyonu ile Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Hendek derneklerimiz tarafından 28 Eylül günü Sakarya'da Abhazya'nın zafer ve özgürlük bayramı kutlandı, şehitlerimizi anıldı, gazilerimizi selamlandı. 30 Eylül 1993’de Abhazya’ya zafer ve özgürlük kazandıran birlik ruhunu yeniden dalgalandırıldı.

Geçeny yıl olduğu gibi bu yıl da Akbalık'da organize edilen etkinlikler, şiddetli yağış ve fırtına uyarıları nedeniyle etkinlikten bir gün önce Adapazarı Atatürk Kapalı Spor Salonu'na alındı. Etkinlik yerinin kısa sürede değiştirilmesine rağmen yoğun bir katılımın yaşandığı şenliğe Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Ali İhsan Yavuz, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, belediye başkanları, Abhazya Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Kaffed Yönetim Kurulu üyeleri ve dernek başkanları katıldılar.

Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı'nın konuşması ile 15:30'da başlayan program, seyircilerin coşkulu katılımı ile 19:00'a kadar aralıksız sürdü.

Abhazya Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba ile Kaffed Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Erol Taymaz'ın yaptıkları konuşmaları okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz:Değerli halkımız!

Saygıdeğer büyüklerimiz!

Abhazya Büyük Zafer Bayramı etkinliğine yürekten hoş geldiniz diyorum.

Abhazya'nın yaşadığı zorlukları, çektiği acıları asla unutamayız.

Abhazya’nın bağımsızlığı için şehit olanları unutamayız.

Fakat, bugün benzersiz bir olay yaşamaktayız. Bugün Bağımsız ve tanınan Abhazya Cumhuriyeti’ni inşa edebilme gücümüz vardır, ancak bunun için tüm gücümüzü birleştirmeliyiz.
Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı Rusya Federasyonu, Nikaragua, Venezüella, Nauru, Vanuatu, Tuvalu gibi ülkeler tarafından tanındı. Bu Abhaz halkının uzun zamandır verdiği siyasi bağımsızlık mücadelesinin ve yüzyılımızda yaşanan jeopolitik durumun sonuçlarıdır.

Öncelikle amacımız Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını genişletme konusudur. Bu konu dış politikamızın en önemli konusudur. Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri Abhazya’nın uluslararası arenada tanınmasına engel oluyorlar. Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütlere de üye olacağımıza ve en yakın zamanında Abhazya’nın uluslararası arenada tanınması çalışmalarımızın galibiyetini göreceğimize inanıyorum. Abhazya Cumhuriyeti sistematik ve koordineli bir dış politika çalışması yürütüyor. Bu çalışmalardan biri komşu ülkeler ile dost ilişkilerin kurulmasıdır. Özellikle bu bölgenin en büyük ülkesi Türkiye Cumhuriyeti ile.

Değerli dostlar!

Abhazya, nerede olursa olsun oğullarını unutmamaya çalışıyor. Son yıllarda bu konuda ciddi mesafe aldık. Tarihi Anavatanınız Abhazya’nın hayatına katılım sağladığınız ve aramızdaki ilişkiler daha da geliştiği için çok memnunuz. Bunun için buradaki gençler Abhazya’da olan olayları doğru anlamalılar. Halkımız nerede olursa olsun, Abhazya’nın ileriye gitmesi için, birlikte olmalı.

Kardeşlerimiz,

Hepiniz Abhazya’ya lazımsınız. Kafkas Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Kökleri Abhaz-Adige olan bütün sivil toplum örgütleri olarak aranızdaki kardeş ilişkilerinizi güçlendirmelisiniz!
Beraber olmalıyız, birlikte yürümeliyiz. Önümüzdeki sorunları çözebilmemiz için güçlerimizi birleştirmeliyiz.

p>

Büyük Zafer Bayramımızı Kutluyorum!

Naunagdza Apsnı!

Abhazya Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba

p>


Sayın Protokol, değerli konuklar,

Abhazya zaferimizin 21. yılını kutlamak için buluşan tüm Abazalar, Çerkesler, Kafkasyalılar,

Coşkumuzu, sevincimizi, mutluluğumuzu bizimle paylaşmak için gelen, bizimle birlikte olan tüm Çerkes dostaları,

Kafkas Dernekleri Federasyonu adına hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Bizim tarihimiz, Kafkasya'nın tarihi, acılarla, kanla, gözyaşı ile dolu. Tarihi boyunca saldırılara, işgallere uğradı Kafkasya. Savaş hiç eksik olmadı. Hiçbir zaman savaşmak istemedik. Vatanımızı korumak dışında bir sevdamız olmadı. Fakat saldırılar, savaşlar peşimizi bırakmadı. Ve tarihin gördüğü en acımasız soykırımlardan birine uğradık, vatanımızdan sürgün edildik.

Açlıkla, sefaletle, salgın hastalıklarla mücadele ettik, ayakta kaldık. Asimilasyonla, baskıya, zorbalıkla mücadele ettik, ayakta kaldık.

Bugün, hala en temel haklarımız için, dilimiz, kültürümüz, varlığımız için, bir Abaza, bir Adige, bir Ubıx, bir Çerkes, bir Kafkasyalı gibi yaşayabilmek için mücadele ediyoruz.

İşte bu nedenle, bizim önemli günlerimizin hemen hepsi yas günü. Ağıtlar yaktığımız, kaybettiklerimizi andığımız günler.

Bugün hariç... Bugün bizim zafer ve özgürlük bayramımız. Bugün bizim, mutluluğumuzu paylaşma, şarkı söyleme, dans etme günümüz. Bugün burada ve inşallah bir hafta sonra da anayurdumuzda, Abhazya’da, zaferi ve özgürlüğü kutlayacağız.

Özgürlüğümüzü kutlarken, özgürlük savaşımızın başkomutanı, ilk devlet başkanımız Vladislav Ardzınba'yı, devlet başkanımız Sergey Bagapş'ı,
1992 Ağustos'unda Abhazya’ya düşen ateşi duyar duymaz Kafkasya’nın dört bir köşesinden, Çerkesk'den, Maykop'tan, Nalçik'den, Grozni'den,
ve diasporadan, Türkiye'den, Suriye'den, Mısır'dan, Ürdün'den Abhazya’ya koşan tüm canları,
Efkan'ı, Bahadır'ı, Hanefi'yi, Vedat'ı, Zafer'i, vatan uğruna, özgürlük uğruna, kardeşlik ve birlik uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve saygı ile anacağız.

Abhazya, 20 yılda çok işler başardı. Çok gelişti. Uluslararası arenada yerini aldı, saygın bir devlet haline geldi. Fakat hala yapılacak çok işimiz, ulaşılacak zorlu hedeflerimiz var. Bu nedenle her gün, motivasyonumuzu ve çabalarımızı arttırmalı, daha çok çalışmalı, daha çok mücadele etmeliyiz.

Kafkasyamız, gözbebeğimiz Abhazya’mız, hala ciddi tehdit altında. Kafkasya üzerine oyunlar oynamayan, bir ucundan bir yerlere çekiştirmeye çalışmayan egemen güç yok. Bu güçler ilk olarak bizim birlikteliğimizi, kardeşliğimizi hedef alıyor, kardeşi kardeşe düşürmeye, Abhazya’yı gerek Kafkasya’daki kardeşlerinden, gerekse diasporasından koparmaya, yalnızlaştırmaya çalışıyor. Hepimiz biliyoruz ki, diasporanın geleceği, Abhazya’nın geleceği, Kafkasya’nın geleceği ancak birlikten ve kardeşliğimize olan bağlılığımızdan geçiyor. 1992-93'de olduğu gibi bugün de birlikte olduğumuz sürece bize kimsenin gücünün yetmeyeceğini biliyoruz.

Allah tüm insanlara, sağlık, barış, huzur, mutluluk ve refah versin.

Ve Allah bizleri, Abazaları, Adıgeleri, Ubıxları, Çerkesleri, Kafkasyalıları da unutmasın.

Yaşasın birlik, zafer ve özgürlük! Yaşasın bağımsız Abhazya!

Kaffed Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Erol Taymaz

p>

{gallery}/haber/diaspora/2014/ayaayra{/gallery}


nanKaffed

Share