Abhazya’daki Seçimler Tanınmalıdır

Abhazya Cumhuriyeti'nde Devlet Başkanlığı seçimi 24 Ağustos 2014 günü yapıldı. 24 ülkeden 100'den fazla gözlemcinin de katıldığı seçimler, Abhazya'da daha önce yapılan beş devlet başkanlığı seçiminde olduğu gibi evrensel hukuk normlarına uygun bir şekilde gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 24 Ağustos'ta yaptıkları açıklamalarda Abhazya'daki Devlet Başkanlığı seçimlerini tanımadıklarını, “Gürcistan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini” belirttiler. Gürcistan, Ukrayna, Romanya, Letonya gibi ülkeler de aynı ifadeler ile seçimleri ve dolayısıyla seçilen liderleri tanımadıklarını açıkladılar.

Türkiye'nin Gürcistan Büyükelçisi Levent Gümrükçü İstanbul'da açılacak seçim sandığına ilişkin olarak 21 Ağustos günü yaptığı açıklamada “Türkiye'nin her zaman Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini, tüm uluslararası hukuk normlarına ve Gürcistan yasalarına aykırı olduğu için Abhazya'daki seçimlerin Türkiye hükümeti tarafından tanınmadığını” söyledi.

Abhazya kendi kaderini tayin hakkını bağımsızlık yönünde kullanmış ve tüm baskılara karşın 20 yıldır bağımsızlığını ve demokratik yapısını kararlı bir şekilde korumuştur. Abhazya halkı 24 Ağustos 2014 günü en temel hakkını, seçme ve seçilme hakkını kullanarak özgür iradesi ile Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanını belirlemiştir. Uluslararası hukuk normlarına uygun bir şekilde gerçekleşen seçim sonuçlarını ve Abhazya yönetimini tanımamak, Gürcistan'ın saldırgan politikalarını destekleyerek bölgede barış ve huzurun tesis edilmesini engellemektir. Bu nedenle Türkiye'de yaşayan Abhaz, Adıge ve tüm Kuzey Kafkas halkları olarak Abhazya halkının temel haklarını inkar eden bu açıklamaları kınıyor, başta Türkiye olmak üzere tüm ülkeleri Abhazya'daki seçimleri tanımaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share