Anadilimize Sahip Çıkalım

Bildiğiniz gibi, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ortaokul 5. 6. ve 7. sınıfta okuyacak öğrencilerin Adığece ve Abazaca seçmeli ders tercihlerinin ilk aşaması Haziran ayında yapıldı.

Bu süre içerisinde tercih yapamayanlar veya Haziran ayında yapmış olduğu seçimi değiştirmek isteyenler, Eylül ayının ilk haftasında tekrar müracaat edilebilecektir.

Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak tüm üyelerimizi Adığece ve Abazaca seçmeli dersleri konusunda duyarlı olmaya ve Eylül ayındaki bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz.

Sayın Velilerimiz,

p>

Bu konuda hala tereddütleriniz olabilir. Haklısınız, uzun yıllar çeşitli nedenlerle büyük çoğunluğumuz Anadilimiz öğrenmek ve konuşmaktan imtina eder olduk.

Ancak günümüzde kültürel çeşitliliğin önemi anlaşılmış ve tüm dillerin konuşulmasına ilişkin bazı haklar tanınmaya başlanmıştır. Bunlardan biri olan seçmeli ders sistemi yasal olarak güvence altına alınmıştır. Yasaların tanıdığı hakkımızı kullanalım.

Sayın üyelerimiz,

p>

Adığece ve Abazaca derslerin seçilmesi ve okutulması için bulunduğumuz her bölgede tanıtım kampanyası başlatalım. Bu kampanyada kullanabileceğiniz ve velilere yardımcı olmak üzere gerekli bilgileri içeren bir broşür Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanmıştır. Bu broşürü derneklerimizden temin edebilir veya elektronik kopyasını buradan indirebilirsiniz.

p>

Okul yönetimleri bu derslerin açılamayacağını söyler ise, öncelikle bunun yasal hakkınız olduğu konusunda ısrarcı olmak gerekmektedir. Ancak sorun çözülemiyorsa size en yakın Derneğimizden destek alabilirsiniz.

Ayrıca Federasyonumuz bu konuda okullarda önünüze çıkartılabilecek zorluklar konusunda sizlere uzman desteği vermeye hazırdır. Bulunduğunuz yerdeki Derneklerimizin adres ve telefonlarına sitemizden (/Kaffed/Üye Dernekler bağlantısından)  ulaşabilirsiniz.

p>

Ayrıca her türlü destek için arayabileceğiniz telefonlar:
Kaffed: 0312 222 8589
Ertan Koyuncu: 0533 462 9177
Ömer Atalar: 0507 142 1864

LÜTFEN UNUTMAYINIZ...

p>

Adığece ve Abazaca seçmeli ders seçimi; Çerkes toplumunun, anadilde eğitim konusundaki kararlı tavrını kamuoyuna göstermek açısından çok önemli bir girişimdir.

Eylül ayının ilk haftasında Adığece-Abazaca seçmeli derslerinin seçilerek okul müdürlüklerine dilekçelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

p>

Anadilimi Öğrenmek İstiyorum: Adığeceyi-Abazacayı Seçiyorumstrong> broşürünü buradan temin edebilirisiniz.

p>

 

p>
nanKaffed

)

Share