KAFFED TRT Yetkilileri İle Görüştü

KAFFED heyeti TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Şahin ile taleplerimizden biri olan anadillerimizde televizyon yayını konusunda bir görüşme yaptı.
 
TRT Genel Müdürlük makamında gerçekleşen görüşmede Genel Başkan Yaşar Aslankaya; Türkiye’nin çeşitli illerinde örgütlü 56 derneğimizin temsilcisi olan KAFFED’in ve Anadillerini yaşatmak ve kültürünü korumak kaygısı taşıyan her Çerkesin, toplumsal yaşamın her alanında layıkıyla temsil ettikleri, vatandaşı oldukları Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inden kendi dillerimizde TV yayınını talebimizi Sayın İbrahim Şahin’e tekrar iletti.
 
Federasyonumuzun ve Derneklerimizin TV yayını konusunda her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Ayrıca Anadillerimizde TV yayınlarının TRT’nin gerçek anlamda çok dilli yayın yapan bir kurum olmasına ve Türkiye’deki kültürel zenginliğin, toplumsal hoşgörünün artmasına katkıda bulunacağını da vurguladı.
 
TRT Genel Müdürü Sayın Şahin, Türkiye’nin çok dilli, çok kültürlü yapısı olduğunu ve TRT kurumunun 37 dilde yayın yaptığını söyledi. Sayın Şahin TRT’den hemen her grubun kendi dilinde TV kanalı talebi olduğunu ancak buna siyasi iradenin karar verebileceğini vurguladı. Ayrıca bu tür yayınların herkes tarafından benimsenmesi için düzenli ve sürdürülebilir olması gerektiğini söyledi.
 
Günümüzde internet üzerinden TV yayınları konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ve bu alanın geleceğin TV dünyasını belirleyeceğini söyleyen Sayın Şahin, TRT olarak medya sektöründe faaliyet gösterenler tarafından hazırlanmış, farklı dil ve kültürlere özgü programlara destek verdiklerini vurguladı.
 
Bu minvalde, Çerkesce için kısa vadede bir kanal açılması mümkün olmasa da mevcut TRT kanallarında Çerkes kültürü, müziği ve folklorü ile Kaffed etkinliklerine daha fazla yer verilebileceği belirtildi ve bu yönde iki tarafın da işbirliğinin güçlendirilmesi için çalışacakları vurgulandı.
 
Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin en büyük sivil toplum kuruluşu olan KAFFED olarak siyasi temsilcilerine iletilmiş TV yayınını taleplerimizin sözcüsü ve takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirten Genel Başkanımız, samimi görüşme için Sayın Şahin’e teşekkür etti ve Federasyonumuz tarafından hazırlanmış tanıtım setini takdim etti.


nanKaffed

Share