Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın Konferansı Yapıldı

17 Mayıs tarihinde Ankara TOBB Ünv. TEPAV Konferans salonunda "Çerkeslerin Sürgünü: Dün, Bugün, Yarın" adlı bir konferans, YK üyemiz Melike Atlay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

p>

Konferans Prof. Dr. Wulf Köpke’nin konuşması ile başladı. Köpke, Almanya, Hamburg Etnoloji Müzesi'nde açılan ve 25 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek olan Çerkes Müzesi hakkında bilgi verdi. Müzede sergilenen materyallerin bir araya getirilmesinin kolay olmadığını belirten Köpke, sergideki orijinal savaşçı kıyafetinin herkesi çok etkilediğini söyledi. Günümüzde Çerkes sürgün ve soykırım tanınma sürecinin zorlu bir dönem olacağını belirtti.

Doç. Dr. Cahit Aslan, Soykırımın bir ulusun kendini yeniden yaratma gücünü kırdığını, Rus- Kafkas savaşının çeşitli dönemlerde hem göçün yaşandığını hem de soykırımın ve sürgün yaşandığını söyledi. Osmanlı-Rus Çarlığı arasında 1829 yılında imzalanan, Edirne Anlaşması ile Rus Çarlığı tarafından 1857 yılında hazırlanan planın dönüm noktaları olduğunu belirtti. Aslan, ayrıca Çarlık rejimi savaşmak ile birlikte Çerkesleri “Dağlı, vahşi savaşçılar” gibi tanımlayarak, bölge devletlerinde bir algı yönetimi oluşturduğunu vurguladı.

Radikal Gazetesi Dış Haberler Müdürü, Gazeteci Fehim Taştekin ise Kafkasya’da 90’lı yıllardan başlayan Çerkes örgütlerin talepleri ve nitelikleri Rusya Federasyonu davranışları konusundaki görüşlerini paylaştı. Bir dönem milliyetçi Çerkes hareketlerinin öne çıktığı Kafkasya coğrafyasında, günümüzde artık Kremlin tarafından belirlenen politikalar uygulandığını belirten Taştekin,  Çerkes örgütlerinin taleplerini dile getirirken daha dikkatli ve seçici olması gerektiğini vurguladı.

Kaffed adına toplantıya katılan Gen. Sekreter Zeki Kartal, 90’lı yıllardan günümüze kadar Çerkes örgütlenmelerinin hak talep etme sürecindeki değişimleri özetledi. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti politikalarındaki her değişikliğin Çerkes örgütlerinin davranışını etkilediğini vurguladı.

Konuşmalar sonrasında soru cevap bölümüne geçildi. Katılımcılar, konuşmacıların tarihsel ve güncel içerikli sorularına cevap verdi. Daha sonra kürsüye gelen Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, yaptığı kısa konuşma sonrasında konferansa katılan Sayın Köpke, Aslan ve Taştakenin’e Çerkeslerin sorunları konusunda yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür plaketi verdi.


nanKaffed

Share