Samsun Çerkes Derneği Geleneksel Kafkasya Gecesi Gerçekleşti

Samsun Çerkes Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Kafkasya Gecesi, muhteşem dans gösterileriyle şölen havasında geçti.

p>

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen Geleneksel Kafkasya Gecesi, Samsun'da ve çevre illerde yaşayan Çerkes'lerden yoğun ilgi gördü.Günler öncesinden gecenin biletleri tükenirken bazı konuklar geceyi ayakta izlemek zorunda kaldı. Gece, Şıble Halk Dansları ekibinin Wuig, Şeşen, Lezginka, Apsuva, Qafe ve Leperuj gibi oyunlarıyla başladı. Nart Minik ekibinin de gösterileriyle izleyenleri büyülediği gecede Ceguago Müzik Grubu ile solist Ahmet Ergun davetlilere  Adigabze woredler söyledi. Sunuculuklarını Janset Alexir ve Goşnav Uneroko’nun Adigabze ve Türkçe yaptığı Çerkes buluşmasına emek verenlere plaket takdim edildiği gecenin sonunda dans gösterilerine davetlilerin de katılmasıyla mahalli oyunlar geç saatlere kadar sürdü.

p>

Önemli çalışmalara ve etkinliklere imza attıklarını söyleyen Samsun Çerkes Derneği Başkanı Sedat Uygun, "1966 yılında kurulan derneğimiz Adige ve Abhaz kültürünü yaşatmaya, gelecek kuşaklara aktarılmasına, sosyal ve toplumsal dayanışma içinde olmaya ve Anayurt Kafkasya ile ilişkiler kurulmasını sağlamaya hizmet etmektedir. Bununla birlikte birçoğunuzun bildiği üzere ekim ayında yaptığımız genel kurul ile derneğimizin adını Samsun Çerkes Derneği olarak değiştirmiştik. O günden bu güne sadece beş ay geçmesine rağmen bu kısa sürede haluj gecelerinden yakın illerdeki gösterilere, film gösterimlerinden, kurslara ve seminerlere  bir çok etkinlik gerçekleştirdik. Samsun Çerkes Derneği, mekan ve imkanların önemsiz olduğunu ispatlamıştır" dedi. 

Geceye Karlı, Havza, Merzifon, Turhal, Tokat, Çorum, Amasya ve Sinop Çerkes Dernekleri Başkanları ve  Yönetim Kurulu üyeleri ile Samsun Çerkes Derneği'nin eski başkanları da katıldı.

p>


nanKaffed

Share